Olsztyn: Znów zbieramy na nowoczesny sprzęt

Olsztyn: Znów zbieramy na nowoczesny sprzęt

Jedenastoletni Maciek Danylczuk jest jednym z dzieci, które życie zawdzięczają Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Wraz z mamą w kolejnych finałach akcji pomaga zbierać pieniądze na zakup sprzętu.

Maciek urodził się dwa miesiące przed terminem. Jak podkreśla jego mama Anna, każda godzina, a później każdy dzień był walką o życie syna. Skuteczną walką m.in. dzięki aparaturze ufundowanej przez WOŚP.

– Z opowieści mamy wiem, że pierwsza rzecz, jaką widziałem, to czerwone serduszka WOŚP – mówi Maciek. – Bycie częścią Orkiestry to powód do dumy. Wspaniale jest móc pomagać innym, niewinnym dzieciom, które potrzebują wsparcia.

Wolontariuszy, którzy będą kwestować podczas zbliżającego się, 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie w Olsztynie 450 wolontariuszy. Każdy będzie mieć charakterystyczną, czerwoną koszulkę, puszkę, identyfikator, plecak oraz serduszka.

– Szykujemy się do tego wydarzenia od dwóch miesięcy – przypomina szefowa olsztyńskiego sztabu, Monika Falej. – Cały czas spływają propozycje organizacji imprez towarzyszących. Każdy oczekuje bicia rekordów. Ja natomiast życzę wszystkim świetnej i bezpiecznej zabawy. Tak ogromne przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez zaangażowaniu wielu wolontariuszy, przedsiębiorców, instytucji, ludzi dobrej woli.

W całym Olsztynie odbędzie się ponad 50 różnych imprez. To m.in. koncerty, pokazy taneczne, zajęcia sportowe, kiermasze, przejażdżki zabytkowymi pojazdami. Nowością w tym roku jest „Wielka Ściskawa”. To wydarzenie, którego celem zgromadzenie jak największej liczby w sercu o powierzchni 20 m2. Zabawa potrwa pół godziny (12 stycznia, 15:00-15:30), a najlepszy sztab wygra dla miejscowego szpitala sprzęt medyczny wartości 50 tys. złotych.

WOŚP-owe imprezy już od środy (8 stycznia) odbywać się będą m.in. w szkołach, przedszkolach, na uczelniach. Najważniejsze wydarzenia w sobotę (11 stycznia) w Galerii Warmińskiej i Aurze Centrum Olsztyna, a w niedzielę (12 stycznia) na Starym Mieście. Akcję wspiera m.in. gmina Olsztyn.

– Olsztynianie są niezwykle otwarci na działania Wielkiej Orkiestry – mówi prezydent miasta Piotr Grzymowicz. – Wszyscy widzimy potrzebę wspierania tej inicjatywy. Nie mam wątpliwości, że podobnie, jak w poprzednich latach, zdamy egzamin. Gorąco zachęcam do udziału i już teraz dziękuję za wszelkie działania. Sam tez przygotowuję niespodziankę, przedmiot, jaki przekażę na licytację.

Dzięki pieniądzom zebranym podczas dotychczasowych finałów olsztyńskie szpitale zostały gruntownie doposażone. Najlepszym przykładem jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy, do którego w ciągu ćwierć wieku trafił sprzęt wartości ok. 12 mln złotych.

– A to nie koniec, bo za chwilę zainstalujemy urządzenia wartości kolejnych pięciu milionów – informuje zastępca dyrektora placówki, Barbara Chwała. – W naszym szpitalu nie ma oddziału, w którym nie byłoby sprzętu kupionego przez WOŚP. To dla nas ogromna pomoc, szczególnie, że urządzenia są najnowszej generacji. Szybko rozwijająca się diagnostyka, liczba badań sprawiają, że dobrego, nowoczesnego sprzętu nigdy za wiele.

W poprzednim roku w stolicy Warmii i Mazur zebrano ponad 523 tys. złotych. W tym roku na koncie olsztyńskiego sztabu – dzięki eSkarbonce – jest już ponad 1,6 tys. złotych.