„Dobre anioły są wśród nas”. Elbląg gotowy na 32. Finał WOŚP

„Dobre anioły są wśród nas”. Elbląg gotowy na 32. Finał WOŚP
Fot. Mateusz Misztal

W środę (24 stycznia) elbląski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakomunikował gotowość do niedzielnego Finału. W tym roku na elblążan czeka jeszcze więcej wydarzeń niż w roku ubiegłym. Będzie biegowo, rowerowo, muzycznie. Nie zabraknie także tradycyjnego światełka do nieba.

W tym roku zbierane będą fundusze na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

– W niedzielę zagra Wielka Orkiestra Jurka Owsiaka i chcę podziękować, bo – jak wiemy – zawsze to duże przedsięwzięcie wymaga dużego wysiłku i wsparcia – mówił na wstępie dzisiejszej konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację elbląskiej części tegorocznej WOŚP.

Fot. Mateusz Misztal

Podczas Finału działało będzie 85 sztabików – także poza Elblągiem, bo również w: Milejewie, Gronowe Górnym, Żurawcu, Markusach, Zwierznie i Suchaczu.

– Ja bym chciał podziękować przede wszystkim naszym sponsorom, dzięki którym możemy grać, tym wszystkim dobrym duszom, które, się pojawiają. Jurek Owsiak ma takie sformułowanie: „Dobre anioły są wśród nas” i przy okazji organizacji „Orkiestry” my tego też doświadczamy – mówi Adam Krause, szef elbląskiego sztabu WOŚP. – Objawia się to w ten sposób, że do jakiej instytucji byśmy nie przyszyli poprosić o pomoc, to generalnie spotykamy się z dobrym przyjęciem. Pomagają nam i Biblioteka Elbląska i Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Dróg, EPGK, Cleaner. Tych instytucji jest wiele w naszym mieście – dodaje.

Tegoroczny Finał WOŚP odbędzie się w najbliższą niedzielę – 28 stycznia. Jednak już w sobotę odbędzie się kilka wydarzeń towarzyszących.

– O godz. 8:30 zapraszamy wszystkich mieszkańców do biegu „Policz się z cukrzycą”. My – jako Elbląg – też od wielu lat już bierzemy w tym udział. Organizację tego biegu przejął parkrun i bieg odbywa się w Parku Modrzewie – wyjaśnia Adam Krause.

Start biegu na 5 km o godz. 9:00. Jak podkreślają organizatorzy będzie także (na tym samym dystansie) nodric walking.

O godz. 12:00 zaprasza C.H Ogrody. Zaplanowano tam występy artystyczne, pokazy baniek mydlanych, występ magików. Swoje stanowiska będą też miały tam Szpital Miejski św. Jana Pawła II i Wojewódzki Szpital Zespolony – będzie można wykonać podstawowe badania profilaktyczne.

Fot. mat. prasowe

W niedzielę zaplanowano m.in. rajd rowerowy. Start o godz. 10:00 przy Rondzie Bitwy pod Grunwaldem (al. Grunwaldzka). Z kolei między 10:00 a 12:00 będzie można zwiedzić jednostkę wojskową (w miejscu dawnego kina Orzeł). A we wspomnianym dawnym kinie Orzeł o godz. 11:00 seans filmowy „Kot w butach: Ostatnie życzenie”.

Między 12:00 a 20:00 zwiedzane Bramy Targowej. Między 14:00 a 19:00 zaprasza przystań Grupa Wodna, która w tym roku po raz pierwszy zagra z Orkiestrą. Będzie m.in. pływanie kajakiem, a także morsowanie.

– Od 15:00 do 19:00 Państwowa Straż Pożarna w klubie Mjazzga uczyć będzie pierwszej pomocy. Napisaliśmy, że jest to dla dzieci z rodzicami, ale uczą wszystkich, czyli jak ktoś będzie starszy może poczuć się dzieckiem i też się nauczy pierwszej pomocy. Zachęcamy, w ciepłym pomieszczeniu będzie można się tej pierwszej pomocy nauczyć – podkreśla Krause.

Będą także stoiska służb mundurowych. Wszystkie wymienione atrakcje za tzw. „wrzut do puszki”.

Na scenie głównej, która pojawi się na Starym Mieście, wystąpią m.in. Diamenty z Młodzieżowego Domu Kultury, Szalone i Szalone Małolaty ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz, Kill Phollins, Blind Box i Dubska.

Dzień o godz. 20:00 zakończy tradycyjne światełko do nieba. W tym roku hymn WOŚP na żywo zagra zespół Mansadra.

Fot. mat. prasowe

Wolontariusze wyruszą z puszkami

– Każdy wolontariusz wyjdzie z identyfikatorem z hologramem. Z pakietem, w którym będą serduszka, odrobina słodyczy i puszka. Puszki mamy pięknie zaplombowane, zalaminowane i są one coraz lepsze, już nie przemakają. Na każdej puszce jest numer przypisany z identyfikatora – wyjaśnia Gabriela Zimirowska, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu. – Spotykamy się o godz. 9:00 w Ratuszu Staromiejskim. Tam wydajemy puszki i identyfikatory. Opiekunom, którzy przychodzą z osobami, które nie ukończyły 18. roku życia, również dajemy identyfikator. Wsystkich wolontariuszy zapraszamy, by najpóźniej o godz. 17:00 do nas zeszli.

W Bibliotece Elbląskiej każdy z wolontariuszy będzie mógł napić się kawy i herbaty. Podobnie będzie w So Coffee w C.H Ogrody.

– Cieszymy się, że było takie boom na rejestrację. Po otwarciu rejestracji, w ciągu tygodnia mieliśmy już połowę miejsc zajętych – zaznacza Gabriela Zimirowska. – W tym roku 2/3 osób, które zarejestrowały się, zrobiły to on-line – dodaje.

Finał WOŚP o także licytacje. Tych nie zabraknie również w Elblągu. Jak podali organizatorzy – na dziś jest ich 500. Aukcje Allegro – KLIKNIJ TU.

Print Friendly, PDF & Email