Sztuka, afrykańska muzyka i teatr

Sztuka, afrykańska muzyka i teatr
Fot. Adminstrator

Kreatywne warsztaty, poruszające spektakle teatralne, wernisaże europejskich artystów, historie opowiedziane za pomocą cieni, a na zakończenie energetyczna muzyka z Zachodniej Afryki – za nami pierwszy dzień Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.

–  Myślę, że kiedy zaczynają się spotkania, w tym budynku i w mieście jest bardzo dużo pozytywnej energii i empatii. Jak wskazuje nazwa, dla nas najważniejszy jest człowiek. Na początku festiwalu życzę wszystkim otwartości: na przekaz, który jest nam tutaj proponowany, na budowanie relacji, na dobrą energię, na nowe doświadczenia, a przede wszystkim na drugiego człowieka. Nieważne czy on jest sprawny czy z niepełnosprawnościami – ważne jest to, co ma nam do powiedzenia – mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA.

Pierwszy dzień wydarzenia (22 listopada), które łączy ludzi poprzez kulturę, rozpoczął się niezmiennym elementem MSA: spotkaniem z teatrem.

– Te spektakle dotykają spraw istotnych dla każdego człowieka. Mówią o miłości, potrzebie akceptacji, poszukiwaniu uczucia i miejsca  – podkreśla Teresa Miłoszewska. – Tutaj nie ma rozgraniczenia na sztukę sprawnych i niepełnosprawnych, po prostu liczy się przekaz. Aktorzy podchodzą do prezentacji profesjonalnie, z ogromną otwartością i z tą otwartością spotykają się w Elblągu – dodaje.

Na początek grupa teatralna „Stworzeni”, składająca się uczestników, terapeutów i wolontariuszy Środowiskowego Domu Samopomocy w Bartoszycach, zaprezentowała publiczności spektakl „Tryptyk – wiara”. Widowisko pozbawione słów, utrzymane w konwencji ruchu i muzyki, skłaniało do refleksji i zadumy. Później na scenie wystąpili aktorzy wielokrotnie nagradzanego Teatru „Przebudzeni”, działającego przy ostródzkim kole PSONI. Spektakl „Istny cyrk”, inspirowany m.in. filmami „Człowiek – słoń” i „Dziwolągi” oraz książką „Jarmark Odmieńców”, podbił serca widzów. Artyści, którzy ponownie zawitali do Elbląga, po raz kolejny opowiadali o problemach osób z niepełnosprawnościami w sposób pełen humoru; zachwycając publiczność dialogami, ale też kostiumami i rekwizytami.

Sztuka, muzyka i działanie

W Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych ogromną rolę odgrywa  sztuka. Tradycyjnie już zaprezentowano prace europejskich artystów. Pierwszego dnia swój wernisaż miały trzy wystawy: inspirowanych surrealizmem fotografii Zuzanny Lewandowskiej, magicznych ilustracji do baśni braci Grimm, autorstwa estońskich artystów, a także zdjęć „Divadlo z Pasáže” – pochodzącego ze Słowacji teatru społecznościowego, który współpracuje z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w oparciu o autorski program edukacji artystycznej.

MSA to nie tylko odbiór prezentowanych treści. Organizatorzy zadbali o to, by uczestnicy wydarzenia wynieśli z niego jak najwięcej i zaangażowali się w kreatywne działania, czemu służył bogaty blok warsztatowy.

– Warsztaty „Skontaktowani” są inspirowane Kontakt Improwizacją i ruchem spontanicznym.  To zajęcia oparte również na słuchaniu własnego ciała i prostej bliskości. Chodzi w nich również o podążanie za sobą, słuchanie siebie w kontakcie i czucie tego, co się dzieje w relacji z innej strony, poza obowiązkami i codzienną gonitwą – mówi prowadząca warsztaty Katarzyna Gilgenast. – To, co jest dla mnie istotne, to przybliżyć osobom pełnosprawnym, rodzicom, jak funkcjonuje ich dziecko. Jak to jest, kiedy ktoś nas nie rozumie? Kiedy ktoś nie widzi albo nie słyszy tak jak my? Wplatam w moje zajęcia tego typu doświadczenia, żeby można było zobaczyć to z drugiej perspektywy i zbliżyć się do siebie – uzupełnia.

Oprócz warsztatów ruchowych uczestnicy pierwszego dnia MSA mogli wziąć udział w warsztatach tkackich; nie zabrakło również tworzenia artystycznych produktów ceramicznych.

– Uczestników zajęć aktywizujemy przede wszystkim po to, żeby pobudzić, rozwinąć i poprawić sprawność motoryki małej.  W pracy z osobami niepełnosprawnymi ważne jest to, by iść do przodu i drobnymi kroczkami zdobywać sukcesy. Dla każdego z podopiecznych będą to inne kroki: dla jednego będzie trwało to długo, dla innych nieco krócej, ale zawsze jest to sukces. Czynności, które proponujemy, są dostosowane do możliwości psychofizycznych uczestników, więc wszyscy wychodzą z naszych zajęć bardzo zadowoleni – tłumaczy Sylwia Zaborowska, nauczyciel terapii zajęciowej w Szkole Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu, współprowadząca warsztaty ceramiczne.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, podczas których można było nauczyć się jak zrelaksować się za sprawą tańca w rytmie afrykańskiej muzyki. Warsztaty prowadziła grupa Moribaya, której występ zakończył pierwszy dzień MSA. Energetyczny koncert porwał publiczność do tańca.

– Gramy muzykę inspirowaną folklorem zachodnioafrykańskim. Zafascynowało to nas dlatego, że w regionie Zachodniej Afryki jest bardzo bogata tradycja gry na bębnach. Tworzymy międzynarodową formację i łączy nas to, że kochamy muzykę perkusyjną. Mamy w składzie takie instrumenty jak bębny djembe i dundun, balafon, flet fula i inne różne tradycyjne instrumenty. Oprócz tego wykonujemy taniec afrykański – opowiada Anika Kamińska, założycielka formacji. – Chcemy podzielić się dobrą energią. Muzyka afrykańska i ten taniec to coś bardzo pozytywnego, co dobrze nastraja, harmonizuje, pobudza do działania. Dzielimy się tym rytmem – dodaje.

12 edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, organizowanych przez CSE „Światowid” i Stowarzyszenie Kulturalne „Viva Art”, potrwa do 24 listopada. „Razem z Tobą” jest patronem medialnym wydarzenia.

Print Friendly, PDF & Email