Jak przebiega proces szczepień przeciw COVID-19 w Elblągu?

Jak przebiega proces szczepień przeciw COVID-19 w Elblągu?
Fot. Pixabay

27 grudnia w całej Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Jako pierwsi szczepionkę przyjmują pracownicy szpitali węzłowych. Szczepienia odbywają się także w dwóch elbląskich szpitalach. O tym jak przebiega ten proces i jak Elbląg jest przygotowany do wykonywania testów w kierunku koronawirusa wśród nauczycieli mówili dziś Witold Wróblewski, Mirosław Gorbaczewski, Michał Missan i Antoni Czyżyk.

Każdy z nich podczas dzisiejszej konferencji prasowej zachęcił do tego, by gdy tylko będzie taka możliwość, zarejestrować się na szczepienie. Po tzw. grupie zero przyjdzie czas na wyszczepienie „grupy pierwszej”. W tej grupie jako pierwsi szczepionkę przyjmą seniorzy w wieku 80+.

– Bardzo duże nadzieje pokładam w szczepionce jako tym środku, który pozwoli nam na ten powrót do normalności, do tego żebyśmy jako mieszkańcy i przedsiębiorcy wrócili do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni i jak najszybciej z tej pandemii wyszli – zaznaczył dziś prezydent Elbląga Witold Wróblewski. – Tak też twierdzą specjaliści, że jeżeli odpowiednia populacja zostanie zaszczepiona to uzyskamy odporność zbiorową. Ja się też cieszę (…), że ta liczba osób chętnych do zaszczepienia wzrasta – dodał.

– Jak państwo wiecie ja przeszedłem koronawirusa i też to podkreślam, że jeżeli przyjdzie ten moment i ten czas kiedy będę mógł się zaszczepić, to ja szczepionkę przyjmę i tutaj z mojej strony jest pełna deklaracja, ale oczywiście zgodnie z tym, co przygotował rząd i z grupami, które w odpowiednich kolejnościach mają się szczepić, to ja na pewno skorzystam z tej szansy i się zaszczepię – zadeklarował prezydent Elbląga.

Do szczepień populacyjnych (które rozpoczną się 25 stycznia od szczepienia seniorów) w Elblągu przygotowano 19 punktów (więcej o tym TUTAJ). Jak zaznaczył dziś prezydent Wróblewski, gdyby w późniejszym okresie szczepień liczba chętnych na szczepiennie była wyjątkowo duża, jest rozpatrywane utworzenie kolejnych punktów np. w salach gimnastycznych i halach sportowych.

Na wsparcie w dotarciu do danego punktu szczepień będą mogły liczyć osoby z niepełnosprawnościami o ograniczonej mobilności.

Ile szczepień wykonano dotychczas w Elblągu?

– Jesteśmy w tej chwili w trzecim tygodniu szczepień. Do dnia dzisiejszego zaszczepiliśmy 600 pracowników służby zdrowia. Z naszego szpitala zgłosiła się dosyć liczna grupa pracowników. Jest to w tej chwili liczba około 700 pracowników, co stanowi ponad 75% wszystkich pracowników. Oczywiście, znacznie większa ilość jest wśród pracowników personelu białego, bo wśród nich praktycznie wszyscy zgłosili się do szczepienia – poinformował dziś Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego im. św. Jana Pawła II. Dodał, że w placówce nie zutylizowano ani jednej dawki szczepionki.

Jak wskazał, obecnie szczepionych jest ok. 450 osób tygodniowo. Do tej pory do szpitala zgłosiło się 90 osób z innych placówek. Według szacunków łącznie w szpitalu zostanie zaszczepionych około 1000 osób z „grupy zero”.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, który także wykonuje szczepienia tzw. „grupy zero”, do szczepień zgłosiło się ponad tysiąc osób ze szpitala i ponad 1200 osób z innych jednostek medycznych. Do dziś szczepionkę podano 620 osobom.

– Od 17 stycznia my jako szpital wchodzimy w szczepienia populacyjne DPS-ów. Będą to także szczepienia wyjazdowe, będziemy dojeżdżać do tych miejsc – przekazał dyrektor Gorbaczewski.

W „etapie zero” zaszczepieni będą mogli być także m.in.: farmaceuci, psycholodzy kliniczni, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, diagności laboratoryjni, nauczyciele akademiccy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Jak dodał Gorbaczewski, jeśli chodzi o szczepienia wykonywane od 25 stycznia, to od tego dnia szczepione będą osoby z „grupy pierwszej” – najpierw te powyżej 80. roku życia. Osoby te zostaną zapisane na szczepienie automatycznie i będą mogły zgłaszać się do każdego punktu szczepień, który będzie wykonywał szczepienia. Mirosław Gorbaczewski wskazał, że będą to najczęściej punkty Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub szpitale.

– Dziś każdy z nas uczestniczących w tej konferencji prasowej jest orędownikiem szczepień, i gdy tylko taka możliwość będzie, to będę zachęcał (do szczepień – red.) i będę się szczepił – mówił przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk.

Zgodnie z przyjętą przez rząd Narodową Strategią Szczepień szczepienia zostały podzielone na konkretne etapy.

W „etapie pierwszym” szczepienia obejmą także m.in. służby mundurowe i nauczycieli.

W „drugim etapie” szczepionkę będą mogły otrzymać osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub te będące w trakcie diagnostyki lub leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, a także osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

„Etap trzeci” obejmie przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w związku z epidemią oraz pozostałą część populacji powyżej 18 roku życia.

Uczniowie do szkół, nauczyciele na testy

Od najbliższego poniedziałku klasy 1-3 szkół podstawowych wznowią naukę już w trybie stacjonarnym. Ten powrót wiąże się z przeprowadzeniem testów w kierunku koronawirusa dla nauczycieli nauczania początkowego i pracowników administracyjnych szkół podstawowych.

– W uzgodnieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym wskazaliśmy na sale gimnastyczne i hale sportowe do tego, żeby nauczyciele, którzy rozpoczną nauczanie w trybie stacjonarnym, mogli być wymazani w kierunku koroanwirusa – przekazał prezydent Wróblewski.

Takie miejsca utworzone zostały w: hali sportowej przy III LO (ul. Browarna), hale sportowe przy II LO (ul. Królewiecka), sala gimnastyczna przy SP nr 11 (ul. Janusza Korczaka).

W Elblągu przetestowanych zostanie około 200 nauczycieli klas 1-3. Wraz z personelem pomocniczym elbląskich szkół będzie to łącznie około 600 osób. Akcja testowania rozpocznie się jutro (13 stycznia).

Print Friendly, PDF & Email