7 grzechów, Andrzej Seweryn i 2 architektki

7 grzechów, Andrzej Seweryn i 2 architektki
Fot. nadesłane

Konin, sobota 7 marca. Z drżeniem serca oczekiwaliśmy gości zaproszonych na wydarzenie kulturalne pod hasłem „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych”. To był deszczowy dzień, który obfitował w niepokojące doniesienia na temat zagrożenia epidemicznego. Baliśmy się, że frekwencja będzie mała…

Tymczasem na wernisaż przybyło kilkadziesiąt osób zainteresowanych życiem kulturalnym Konina, jak również przyjaciele i znajomi autorek, współpracownicy i podopieczni Fundacji Podaj Dalej, a także grupa osób głuchych, dla których spotkanie tłumaczyła na język migowy Karina Akseńczuk – opowiada Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes fundacji.

Doceniaj nawet najmniejsze rzeczy

Paula Klama i Marika Sypniewska to autorki projektu „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych”. Obie są architektami z Konina. W wolnych chwilach Paula pisze poezję, a Marika fotografuje. Spotkały się w Fundacji Podaj Dalej. Tutaj poznały osoby z niepełnosprawnością, które mimo wielu ograniczeń radzą sobie w życiu, spełniają marzenia i są szczęśliwe! O tym szczęściu i radości z małych rzeczy często zapominają osoby pełnosprawne…

 „7 grzechów” ma pomóc osobom pełnosprawnym docenić życie, swój potencjał i zdrowe ciało. Autorki chcą pobudzić do doceniania tego, co mamy i nie odkładania marzeń na później… Podczas wernisażu Kasia Chmiel z portalu Czytam Duszkiem zaapelowała do zebranych, aby w wierszach Pauli poszukali swoich grzeszków (wymówek, lenistwa) i zachęciła, aby zabrali się do pracy, do realizacji swoich marzeń i zrobili coś dobrego nie tylko dla siebie, ale też dla innych.

Słuchaj, migaj, czytaj…

W odpowiedzi na zaproszenie Fundacji Podaj Dalej wiersze z tomiku „7 grzechów” wyrecytował Pan Andrzej Seweryn.Może ich posłuchać każdy, kto wejdzie na stronę 7grzechow.org. To prawdziwa uczta!

Podczas wernisażu każdy z gości miał możliwość wyrecytować wybrany wiersz. To była wzruszająca chwila, szczególnie kiedy Joasia, która na co dzień ma problemy z mówieniem, w wielkim skupieniu, najlepiej jak potrafiła wyrecytowała wiersz „Melancholijność”. Wiersz „Auto-ograniczenia” wymigała jedna z głuchych uczestniczek wystawy.

– Kumulację mojego wzruszenia spowodowało miganie jednego z moich tekstów przez osobę głuchą.  Zapamiętam to do końca życia. W powietrzu dało odczuć się wrażenie, że nie ma podziału na sprawnych i niepełnosprawnych.  Tak powinno być na co dzień.  Bo przecież łączy nas jedno: pragnienie spełniania marzeń oraz obawa przed ich realizacją – podkreśla Paula Klama.

Zapraszamy na wystawę

Fotograficzno-liryczną wystawę „7 grzechów” można oglądać online na stronie 7grzechow.org. Tutaj można też zamówić bezpłatny tomik wierszy (wysyłka w późniejszym, bezpiecznym terminie).

– W Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie, ul. 3 maja 1-3 wystawa „7 grzechów” czeka na Państwa. Zapraszamy, gdy już będzie można odwiedzać miejsca publiczne. Pomału budujemy też harmonogram wystaw w Polsce na drugą połowę roku. Osoby zainteresowane obejrzeniem wystawy bądź zorganizowaniem wernisażu u siebie, zapraszamy do kontaktu przez stronę projektu – zachęca Zuzanna Janaszek-Maciaszek.

Wielkie marzenie do spełnienia!

Z projektem „7 grzechów” wiąże się też wielkie marzenie – Osada Janaszkowo. To będzie ośrodek, w którym osoby z niepełnosprawnością z całej Polski będą uczyły się niezależnego życia. Każdy może pomóc stworzyć to miejsce i zmienić życie wielu ludzi, których niepełnosprawność zamknęła w domu.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie OsadaJanaszkowo.pl.

Organizator:
Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ
www.podajdalej.org.pl

Partnerzy:
Miasto Konin
Altix
Czytam duszkiem
Poezja na każdy dzień
Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP

Print Friendly, PDF & Email