ZUS przyjazny niepełnosprawnym

ZUS przyjazny niepełnosprawnym
Fot. Mateusz Misztal

Już po raz kolejny Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował Dzień Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku jest to 17 maja. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest wspieranie aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością, dlatego akcji przyświeca hasło „Żyj aktywnie!”.

– Celem akcji jest zgłębienie tematów bliskich osobom niepełnosprawnym, pochylenie się nad kwestiami, które mogłyby je interesować. Z tego względu zapraszamy do grona ekspertów instytucje, które zrzeszają i działają na rzecz osób niepełnosprawnych – mówi Urszula Kornecka, z Wydziału Organizacji i Analiz elbląskiego oddziału ZUS.

Uczestnicy akcji od eksperta ZUS uzyskają informacje m.in. na temat rehabilitacji finansowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, o tym jak uzyskać rentę, jak ją zwiększyć i jakie inne świadczenia mogą przysługiwać. Podczas dzisiejszego dnia jest również możliwość założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych na stronie zus.pl , by jak najwięcej spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych załatwić przez Internet.

Podczas wydarzenia, osoby niepełnosprawne otrzymają porady oraz informacje, nie tylko ze strony przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale również innych instytucji.

– Są zaproszeni goście z instytucji z nami współpracujących, po to żeby w jednym miejscu osoby niepełnosprawne mogły uzyskać wiele informacji. Dla osób niepełnosprawnych, szczególnie pod kątem narządów ruchu, może być to problem, kiedy jednego dnia muszą udać się do ZUSu, a drugiego dnia do NFZ. Dzisiaj w Oddziale w Elblągu osoby niepełnosprawne mają okazję, by w jednym dniu, w jednym miejscu dowiedzieć się wielu rzeczy – informuje Alicja Strug, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji.

Każdego roku do akcji zapraszane są różne instytucje, które udzielają informacji z zakresu swojej działalności.

– Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych. W tym roku hasłem przewodnim jest „Żyj aktywnie!”. Chcemy poprzez ten dzień uaktywniać i integrować osoby niepełnosprawne oraz zachęcać je do znajdywania i rozwijania pasji. Dlatego też zaprosiliśmy Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych oraz Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza „Lazarus”, którzy poprzez widoczną w sali obsługi klientów wystawę prac malarskich i rękodzielniczych pokazują swoje prace. Wśród dzisiejszych ekspertów gościmy również przedstawiciela Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi o to, by wachlarz informacji był jak najbardziej pełny i odpowiadający naszym klientom – wyjaśnia Urszula Kornecka. – Staramy się, żeby co roku urozmaicić ten dzień a zakres tematyczny był atrakcyjny, dla klientów nas odwiedzających. W tym celu mamy również różne publikacje, m.in.: Informator dla osób z niepełnosprawnością, ZUS dla Ciebie oraz ulotki i poradniki – dodaje.

Oddział w Elblągu zaprasza do oglądania prac malarskich Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych, a także rękodzieł Elbląskiego Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza „Lazarus” – ekspozycja dostępna jest do końca maja.

Fot. Mateusz Misztal
Print Friendly, PDF & Email