Warszawa: Miejsca, w których odradza się wspólnota sąsiedzka

Warszawa: Miejsca, w których odradza się wspólnota sąsiedzka
Fot. SHVETS production/pexels.com

Tu ludzie wracają do swoich pasji, nawiązują nowe relacje, czują się częścią wspólnoty. Miejsca Aktywności Lokalnej zapraszają na Dni Otwarte, które rozpoczną się w najbliższą sobotę i potrwają od 16 do 24 września.

Warszawskie Miejsca Aktywności Lokalnej (czyli tzw. MAL-e) to miejsca, w których można za darmo wziąć udział w różnych zajęciach, warsztatach czy wydarzeniach. W MAL-u mieszkańcy dzielą się z innymi swoimi umiejętnościami i organizują sąsiedzkie inicjatywy. Wiele osób przychodzi do MAL-i, żeby po prostu odpocząć przy kawie, poznać nowe osoby, spędzić czas w niezobowiązującej atmosferze.

– Drogie mieszkanki, drodzy mieszkańcy – jeśli jeszcze nie odwiedziliście Miejsca Aktywności Lokalnej w swojej okolicy, to właśnie teraz macie najlepszą okazję, żeby to zrobić. Już 16 września zaczynają się Dni Otwarte MAL. Przez 9 dni animatorki i animatorzy będą opowiadać o tym, jak działają MAL-e oraz zapraszać na warsztaty i wydarzenia – zachęca Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim ratuszu.

Lokalne rozmowy

W programie rozpoczynających się Dni Otwartych MAL znaleźć można m.in. śniadania sąsiedzkie, potańcówki, warsztaty ogrodnicze czy krawieckie. To mała próbka tego, co w MAL-ach robić można na co dzień.

– Zajęcia w MAL-u dają możliwość odpoczynku od codzienności. Znajduję tu spokój, możliwość bycia kreatywnym. Spotykam ludzi, dzielę się poglądami, sztuką, pasjami – mówi pan Andrzej, stały bywalec MAL-u na Żoliborzu.

– Masa ciekawych spotkań i warsztatów dla mnie i wnucząt. Super sprawa. Polecam MAL-e, bo to miejsca dla ludzi z pasją i chęcią do działania. Każdy powinien spróbować – zachęca też Barbara, odwiedzająca jeden z MAL-i na Bemowie.

Mieszkańcy i mieszkanki spotykają się w MAL-ach też na wspólnym gotowaniu czy warsztatach, a przy tym rozmawiają, poznają się i dyskutują o lokalnych potrzebach. Przy tej okazji rodzi się wiele pomysłów, jak zmienić swoją najbliższą okolicę, czego efektem są często projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalnej.

Program każdego MAL-a powstaje w oparciu o pomysły mieszkanek i mieszkańców, którzy dzielą się swoimi pasjami i w przyjaznej atmosferze realizują swoje projekty.

Sieć MAL-i rośnie

W Warszawie działa ponad 110 Miejsc Aktywności Lokalnej, które można znaleźć w każdej dzielnicy. Choć większość MAL-i prowadzonych jest przez miejskie instytucje, takie jak domy kultury czy biblioteki, w sieci MAL znaleźć można także miejsca organizacji pozarządowych, kluby spółdzielni mieszkaniowych, a nawet kawiarnie.

Część miejsc nie prowadzi codziennych animacji, to tzw. MAL-e „na życzenie”, które bezpłatnie udostępniają swoją przestrzeń na działania sąsiedzkie po wcześniejszej rezerwacji. To opcja często wykorzystywana m.in. przez amatorskie grupy teatralne, lokalne stowarzyszenia czy grupy hobbistyczne.

Każda taka placówka może dołączyć do sieci MAL i otworzyć się na inicjatywy sąsiadów na miarę swoich możliwości. To dzięki wspólnemu zaangażowaniu samorządu, organizacji i lokalnego biznesu sieć miejsc MAL cały czas się powiększa – dodaje dyr. Zdrodowska.

Program Dni Otwartych MAL oraz mapka warszawskich MAL- i znajdują się na stronie internetowej sąsiedzkiej Warszawy. Przykładowo w kalendarzu wydarzeń na najbliższy weekend można znaleźć śniadanie sąsiedzkie w MAL Grójecka 109 oraz Dzień Ziemniaka – sąsiedzki piknik w ogrodzie w MAL Samogłoska, a kolejny tydzień rozpocznie Gimnastyka dla Seniorek i Seniorów w Miejscu Akcji Piaskowa 7.

UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email