„Ubrania Do Oddania” – Ciemna strona fast fashion. Rozmowy #wGdyni

„Ubrania Do Oddania” – Ciemna strona fast fashion. Rozmowy #wGdyni
Mat. prasowe

Okazuje się, że aż 2/3 konsumentów pozbywa się ubrań, które nadal nadają się do wykorzystania, a branża modowa produkuje rocznie ponad 100 mld sztuk odzieży i akcesoriów. Poza tym 22% niepotrzebnej odzieży lub obuwia trafia do kosza na śmieci, a finalnie na wysypisko.

O ciemnej stronie fast fashion oraz dostępnych alternatywach opowie Zofia Zochniak – współzałożycielka marki „Ubrania Do Oddania”. Spotkania odbędą się: 17 maja w Centrum Nauki Experyment i 18 maja w UrbanLabie.

Wszystko, co oferuje nam sektor odzieżowy należy przepuszczać przez filtr poczucia własnej wartości, oceny realnych potrzeb i automatycznej odpowiedzi na pytanie: czy ta rzecz jest mi naprawdę potrzebna, czy tylko ktoś mi tę potrzebę wmawia?

– Współpraca z marką „Ubrania do oddania” pokazuje nam jak wiele jest do zrobienia w temacie tekstyliów. Ich produkcja, użytkowanie, a czasem i utylizacja mają duży wpływ na środowisko i wiele aspektów życia społecznego. W przyszłym tygodniu będziemy gościć w Gdyni współzałożycielkę firmy, która z powodzeniem rewolucjonizuje podejście do mody w naszym kraju. W środę odbędzie się otwarte spotkanie w CN Experyment, a w czwartek Zosia Zochniak spotka się z młodzieżą w UrbanLabie. Serdecznie zapraszam – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

„Moda jest dla nas, a nie my dla mody”

Pierwsze otwarte spotkanie z Zofią Zochniak odbędzie się w środę, 17 maja o godz. 17.00 w Centrum Nauki Experyment. Przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych.

Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy na stronie: https://app.evenea.pl/event/moda-jest-dla-nas/.

Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu na Facebooku.

„Jak cię widzą tak cię piszą”

Natomiast w czwartek, 18 maja w UrbanLabie przy al. Zwycięstwa 96/98 odbędzie się spotkanie edukacyjne dla uczniów gdyńskich szkół.

Świat nowych technologii przecina się z dużą potrzebą podążania za trendami modowymi, która w największym stopniu kreowana jest w mediach społecznościowych. Na samym Instagramie znajdziemy przeszło 42 miliony zdjęć dziennie, które opatrzone są tagiem #OOTD (stylizacja dnia).

Sektor odzieżowy prześciga się w kreowaniu potrzeb konsumenckich serwując nam nawet 52 nowe mikrokolekcje w swoich sieciach. W świecie dynamicznie zmieniających się potrzeb, jako pokłosie pandemii czy wybuchu wojny w Ukrainie, warto jest zredefiniować definicję personalnego stylu oraz podążania za trendami. Wszystko co oferuje nam sektor odzieżowy należy przepuszczać przez filtr poczucia własnej wartości, oceny realnych potrzeb i automatycznej odpowiedzi na pytanie: czy naprawdę ta rzecz jest mi potrzebna, czy (być może) ktoś albo coś mi tę potrzeba wmawia?

Spotkania z cyklu „Jak cię widzą tak cię piszą” są wspólnym warsztatem, który przeprowadza uczestników przez świat sektora odzieżowego, pokazując go od podszewki.

Moda wpływa na wszystkie obszary naszego życia, jest narzędziem, które pozwala nam wyrażać siebie, podkreślać swoją osobowość, wyrażać przynależność do poszczególnych kultur czy społecznych ruchów. Nasze decyzje zakupowe mają również wypływ na życie i bezpieczeństwo tych, którzy nasze ubrania szyją. Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję przekonać się, że gdzieś na świecie ktoś ponosi wysoką cenę tanich ubrań, które kompulsywnie kupujemy.

Warsztaty są uzupełnieniem akcji edukacyjnej prowadzonej w gdyńskich szkołach. Chętne placówki zaprasza się do kontaktu pod adresem mailowym: a.lewandowska@gdynia.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

O prelegentce

Zofia Zochniak to promotorka i edukatorka odpowiedzialnej konsumpcji mody i kultury less waste. Projektuje i wdraża działania wiarygodne i odpowiedzialne społecznie w firmach oraz korporacjach, które chcą budować świadomość na temat obiegu zamkniętego. Współpracując z biznesem czyni ich handel i działania ekologicznymi oraz odpowiedzialnymi. Edukuje na szeroką skalę, np. jako mówczyni TEDx.

Zofia Zochniak jest także pomysłodawczynią i współzałożycielką portalu UbraniaDoOddania.pl, realizującego zasady w pełni cyrkularnego drugiego obiegu tekstyliów. To ekspertka UN Global Compact ds. Strategii UE na rzecz wyrobów włókienniczych o obiegu zamkniętym. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana m.in przez: Forbes, Twój Styl, WPROST.

Dzięki jej zaangażowaniu oraz zespołu Ubrania Do Oddania do podmiotów NGO’s trafiło już ponad 1,5 mln złotych.

Print Friendly, PDF & Email