Toruń: Piosenki od serca dla Ducha

Toruń: Piosenki od serca dla Ducha
Fot. Fot. Sławomir Kowalski / torun.pl

23 lutego w Dworze Artusa odbył się koncert charytatywny „Piosenki od serca dla Ducha”. Zebrane podczas niego datki przekazane zostaną na rehabilitację podopiecznych Fundacji Ducha. Honorowym patronatem wydarzenie objął prezydent Torunia Michał Zaleski.

– Fundacja Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych – każde słowo w nazwie fundacji przekazuje jej wartości. Wyłowię z niej przynajmniej trzy. Po pierwsze, Ducha, a więc Stanisława Duszyńskiego, który lata temu powiedział, że warto pomagać i sięgnął po najprostsze środki – naturalne, co widać w samej działalności Fundacji. Są przecież jazdy konne, kajaki, wspinaczki i otoczenie przyrody. Komu to służy? Ludziom niepełnosprawnym, którzy potrzebują rzeczywistej pomocy w przywracaniu do aktywności, a więc rehabilitacji – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Fundacja Ducha jest bardzo potrzebna. Odgrywa swoją społeczną rolę w naszym mieście, regionie i jest znana w cały kraju, o czym świadczą liczne artykuły specjalistycznych wydawnictw.

Koncert „Piosenki od serca dla Ducha” był bezpłatny. Publiczność mogła jednak dobrowolnie wspomóc Fundację w inny sposób. Przed wykonaniem każdego utworu zbierane były datki od zgłaszających się darczyńców. Ponadto odbyły się dwie licytacje. Za sumę 1900 złotych sprzedano bukiet ceramicznych maków ufundowany i wykonany przez toruńską artystkę Alicję Bogacką. Z kolei obraz toruńskiej malarki Krystyny Szalewskiej, który przekazał prezydent Michał Zaleski, wylicytowano aż za 5000 złotych.

– Ten koncert dedykowany jest założycielowi naszej fundacji Stanisławowi Duszyńskiemu – mówiła podczas uroczystosci prezes Fundacji Ducha Joanna Duszyńska-Gawińska. – Fundacja od 1992 roku zajmuje się wszechstronną rehabilitacją osób niepełnosprawnych, przede wszystkim dzieci i młodzieży. Nasi podopieczni codziennie przychodzą do ośrodka przy Szosie Bydgoskiej 15 na hipoterapię, terapię wspinaczkową, fizjoterapię i wiele innych form rehabilitacji. Co bardzo ważne, cała rehabilitacja w Fundacji Ducha jest bezpłatna. Jesteśmy organizacją non-profit, dlatego ważna jest dla nas każda forma wsparcia. Chciałabym podziękować wszystkim sponsorom i darczyńcom, dzięki którym mogliśmy zorganizować ten koncert, ale największe podziękowania kieruję do artystów, którzy tak naprawdę podarowali nam ten koncert. Są oni nie tylko utalentowani, ale mają też wielka serca.

Na scenie z bogatym i różnorodnym repertuarem wystąpili: Katarzyna Gucajtis, Agata Maciołek, duet Sylwia Kwasiborska i Witas Puciński, duet gitarowy Adam Pazdyga i Szymon Rychel, Jacek Beszczyński z zespołem: Nadziei Maleńka Orkiestra, w składzie Krzysztof Kwiatkowski, Tomasz Gumowski, Leszek Miliński. Gościem specjalnym był Bogdan Hołownia, który wystąpił w ducie z Ewą Żydołowicz.

Źródło: torun.pl
Fot. Sławomir Kowalski
Print Friendly, PDF & Email