Toruń: Skrzynka Dobrych Słów

Toruń: Skrzynka Dobrych Słów
Fot. Małgorzata Litwin

Od kilku miesięcy są w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.

„Dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego” – ta myśl Blaise’a Pascala stała się inspiracją do projektu, łączącego myśl techniczną z aspektem społeczno-filozoficznym. Licealiści realizują go w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

– Zauważyliśmy, że mieszkańcy naszego miasta często chodzą smutni i przygnębieni. Może to być spowodowane różnymi przyczynami, problemami itp. Ma na to wpływ chwilowe samopoczucie, ale także samoocena. Chcielibyśmy to zmienić. Czytaliśmy o dobrostanie, przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów naszej szkoły. Nasz projekt ma na celu wprowadzenie do przestrzeni miejskiej urządzenia, dzięki któremu na twarzach mieszkańców pojawi się uśmiech – piszą pomysłodawcy projektu.

Młodzi ludzie nawiązali kontakt z firmą, która pomaga im zrealizować pomysł od strony technicznej. Dzięki tej współpracy powstało urządzenie z przyciskiem, po naciśnięciu którego na ekranie pojawi się budujący cytat. A ponieważ twórcy chcą pozytywne myśli rozprzestrzeniać jak najszerzej, pomyśleli, że na jakiś czas ustawią Skrzynkę Dobrych Słów tam, gdzie przewija się wiele osób – na przystanku komunikacji miejskiej. 12 kwietnia dobrymi myślami będzie można nakarmić się na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II. Skrzynka zagości też w szkole pomysłodawców, na dłużej zatrzyma się także w Książnicy Kopernikańskiej.

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu z radością włączył się w pomysł licealistów. Jego idea jest przecież niemal identyczna z Przystankami Dobrej Energii, które zaaranżowali toruńscy artyści na trasie linii tramwajowej na północ. Przystanki od ponad siedmiu miesięcy emanują pozytywnymi fluidami i – mają nadzieję pomysłodawcy – wywołują uśmiech na twarzach pasażerów.

Sylwia Derengowska / UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email