Szpital Miejski w Elblągu ze wsparciem finansowym na walkę z COVID-19

Fot. Mateusz Misztal

Dziś w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II podpisano umowę na dofinansowanie projektu mającego na celu rozwój specjalistycznych usług medycznych w związku z COVID-19.

– Jest mi bardzo miło, że możemy dziś podpisać umowę na wsparcie szpitala miejskiego w Elblągu – mówił podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Jest to działanie „antycovidowe”. Chciałbym też poinformować, że samorząd województwa dokonał wsparcia wszystkich jednostek służby zdrowia w regionie. W sumie jest to kwota 78 milionów złotych. Część jest z budżetu województwa, ale przeważająca część pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego – dodał.

– Staraliśmy się podzielić te środki proporcjonalnie w całym regionie – wskazał Brzezin. – Chciałbym w tym miejscu podziękować służbie zdrowia, podziękować mocno wszystkim pracownikom szpitali. W Elblągu, jak wiemy szpital został zaszeregowany przez pana wojewodę w charakter jednoimienny […] i był w działaniu na pierwszej linii frontu – zaznaczył. Zaapelował także, by mieszkańcy województwa, mimo względnie małej ilości potwierdzonych zachorowań na COVID-19, byli przezorni i zachowywali reżim sanitarny.

Pieniądze na zakup sprzętu i prace remontowe

Umowa została podpisana dziś między marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem a dyrektorem Szpitala Miejskiego im. św. Jana Pawła II w Elblągu Mirosławem Gorbaczewskim. Całkowita wartość projektu to 1 764 705,88 złotych. Projekt jest kontynuacją działań szpitala zmierzających do rozwoju infrastruktury ochrony zdrowia.

– Nie było takiej ścieżki w RPO jak „antycovid”. Dziękuję, że taką ścieżkę dla szpitali zarząd województwa i sejmik umożliwił – zwrócił się do marszałka Brzezina prezydent Elbląga Witold Wróblewski. – Jesteśmy jednym z dwóch szpitali, bo pierwszy w Ostródzie, drugi w Elblągu, które zostały wyznaczone do walki z COVID-19. […] To, co jest ważne, to to , że szpital przeżywa teraz taki bum inwestycyjny, bo jesteśmy też w trakcie realizacji wniosku o modernizacji szpitala z budową bloku operacyjnego. Jest to już procedura przetargowa otwarta. Dzisiaj uzupełnienie naszych możliwości w ramach walki z koronawirusem. Te 1,5 miliona dla szpitala to jest kolejne duże wsparcie samorządu województwa dla naszego szpitala i za to chcę serdecznie panu marszałkowi podziękować.

Projekt pod nazwą „Rozwój specjalistycznych usług medycznych w sytuacji epidemiologicznej COVID-19 w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu” ma za zadanie – jak podkreślono podczas dzisiejszej uroczystości podpisania umowy – podniesienie jakości i skuteczności usług zdrowotnych.

– Nie ma co ukrywać, że ostatni okres uświadomił nam, dyrektorom szpitali, że tak nie do końca jesteśmy przygotowani na taką sytuację jak epidemia COVID-19. I dlatego bardzo gorąco chciałbym podziękować panu marszałkowi za taką szybką reakcję, za przeznaczenie dodatkowych środków właśnie dla służby zdrowia dla szpitali na wsparcie nas w tych działaniach – zaznaczył dyrektor szpitala Mirosław Gorbaczewski. – Nasz projekt jest jednym z większych projektów w tym zakresie. To jest 1,7 miliona złotych, z czego wsparcie pana marszałka to jest 1,5 złotych. W ramach tego projektu chcemy poprawić jakość oraz bezpieczeństwo naszych pacjentów i naszych pracowników.

Projekt został podzielony na dwie części. Pierwsza część to zakup specjalistycznego sprzętu do walki z COVID-19 oraz do diagnostyki pacjentów. Druga część to prace inwestycyjno-budowlane.

Jak wyliczył dyrektor Gorbaczewski szpital zamierza zakupić m.in. aparat USG, bronchoskop, bronchofiberoskop, aparat rentgenowski z ramieniem c, aparaty do znieczulenia i do defibrylacji, a także urządzenia do dekontaminacji powietrza w celu zwalczania wirusa.

– Wśród tych prac inwestycyjnych przewidziana jest także budowa śluz, które zapewnią bezpieczeństwo pracownikom i pacjentom – wskazuje Mirosław Gorbaczewski. – Niektóre z nich, między innymi na oddziale intensywnej terapii, to będą tzw. śluzy bezdotykowe, bardzo dobre nowoczesne i bardzo poprawiające jakość funkcjonowania naszego szpitala. […] Obiecuję, że wszystkie środki zostaną bardzo dobrze wykorzystane i że żaden z zakupionych sprzętów nie będzie stał, a będzie pracował dla dobra naszych pacjentów.

Print Friendly, PDF & Email