Światowid podsumowuje miniony rok i zaprasza w 2024

Światowid podsumowuje miniony rok i zaprasza w 2024
Fot. Mateusz Misztal

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu podsumowało 2023 rok. Dziś zapowiedziano także jak będzie wyglądał 2024. Co zaplanowano?

CSE „Światowid” w minionym roku odwiedziło 140 tys. osób. W ciągu 12 miesięcy odbyły się m.in. takie wydarzenia jak: Festiwal Filmów Familijnych, Międzynarodowy Festiwal Tańca Batic Cup, Mistrzostwa Europy w tańcach standardowych U-21, czy Mistrzostwa Polski w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. W sumie w imprezach tych wzięło udział 4 502 uczestników.

Taneczne kroki w CSE Światowid stawiały też dzieci. Wszystko za sprawą Turnieju Elbląskiej Ligi Tańca, a także Turnieju Tańca „Młode Talenty”. Na parkiecie pojawiło się 658 młodych adeptów tańca.

Fot. Mateusz Misztal

Tradycją jest już Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”. W 2023 roku odbyła się jubieluszowa, 25. edycja OFSS, do której zgłosiło się ponad tysiąc osób.

W sumie w CSE zorganizowano 208 mniejszych i większych wydarzeń, a placówkę odwiedziło 140 tys. osób.

W Światowidzie działa także Regionalna Pracownia Digitalizacji. W 2023 roku zdigitalizowano kolejne 659 obiektów. Jest to jedyna taka pracownia w województwie Warmińsko-Mazurskim.

– Tych obiektów zdigitalizowanych, zarchiwizowanych jest bardzo dużo i one są w sieci ogólnokrajowej – mówi Antoni Czyżyk. – To, co jest najważniejsze to to, że to nie przepadnie, że to zostanie dla potomnych. To jest właśnie wartość, o której chcemy powiedzieć. (…) Wytyczyliśmy sobie kiedyś taki kierunek, że idziemy w digitalizację, w archiwizajcę – dodaje.

Fot. Mateusz Misztal

W Światowidzie poczyniono także inwestycje. W sali kameralnej wymieniono fotele. Zakupiono także 35 m² ekranów led wykorzystywanych chociażby przy okazji Baltic Cup. Nowe ekrany będą zużywały o 50 proc. mniej energii elektrycznej.

Co w 2024?

– Chcę powiedzieć o nowym wydarzeniu, które – mam nadzieję – wpisze się w nasz kalendarz i stanie się takim wydarzeniem cyklicznym. W tym roku w maju zapraszamy do udziału w konferencji filmoznawczej „Wróćmy do regionu”. Naszym celem jest zorganizowanie takiego dwudniowego interdyscyplinarnego eventu – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, v-ce dyrektor CSE Światowid.

W kalendarzu CSE nie zabraknie wydarzeń odbywających się cyklicznie. Będzie więc kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” (od 15 do 17 marca), a także Festiwal Filmów Familijnych.

– Jesteśmy jedynym kinem, w którym każda złotówka wydana na bilet, jest przeznaczana na dalsze tworzenie oferty kulturalnej. (…) Myślę, że to nas wyróżnia spośród innych kin, które funkcjonują w Elblągu i myślę, że o to też warto dbać, bo dzięki temu jesteśmy w stanie te 208 wydarzeń przygotować – zaznacza Czarnocka-Kaptur.

Fot. Mateusz Misztal

W CSE Światowid uruchomiony zostanie Inkubator Przedsiębiorczości Kulturalnej. W tym roku również kolejna edycja Baltic Cup. – Złożymy też aplikację na organizację – w tym samym terminie – Mistrzostw Europy Młodzieży Kombinacji Tańców. Mamy nadzieję, że mając na uwadze to jak poprzednie imprezy organizowaliśmy, uda się nam to wydarzenie w tym roku zorganizować – podkreśla Czarnocka-Kaptur.

Print Friendly, PDF & Email