Świadomy konsument od najmłodszych lat [ZDJĘCIA]

Miejski Rzecznik Konsumentów po raz pierwszy zaprosił dzieci do konkursu pt. „Król promocji i Kot w worku”. W piątek (31 maja) w CSE Światowid otwarta została wystawa prac konkursowych. Wręczono także nagrody za najlepsze prace. Kliknij w zdjęcie główne i obejrzyj fotorelację.

Konkurs ogłoszony został 15 marca z okazji Światowego Dnia Konsumenta. Organizatorem konkursu był Prezydent Miasta Elbląga. Wystawa prac zorganizowana została w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Nagrody wręczali laureatom v-ce prezydent Edward Pietrulewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk. Uroczystość poprowadził Miejski Rzecznik Konsumentów, Paweł Rodziewicz.

– Cieszę się, że ten konkurs plastyczny ma za zadanie nie tylko promowanie wiedzy i słusznej idei, ale także wyzwolenie w was pasji twórczej – mówił przed wręczeniem nagród Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miejskiej, dyrektor CSE Światowid. – Gratuluję wam, uczniom, a także nauczycielom, pedagogom, że odpowiedzieliście na ten apel, że wzięliście udział w konkursie. Życzę wam w przyszłości jak najmniejszej styczności z panem rzecznikiem, byście nie musieli sięgać po jego pomoc.

– Konkurs miał na celu poszerzenie wiedzy i świadomości uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych w zakresie praw konsumenta. Wiadomo, że „czym skorupka za młodu nasiąknie…”, lub „czego Jaś się nie nauczy…”. Lepiej zapobiegać niż leczyć. W mojej praktyce bardzo często przychodzą do mnie osoby, które słusznie skarżą się na działalność nieuczciwych przedsiębiorców. Moim zadaniem jest im pomóc. Jednak części tych nieprzyjemnych sytuacji można by uniknąć, gdyby osoby te były bardzie świadome przysługujących im praw – mówi Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów. – Myślę, że uświadamianie młodych ludzi jakie prawa im przysługują, w przyszłości przyniesie efekt w postaci bardziej świadomego społeczeństwa i być może zaowocuje mniejszą liczbą niezadowolonych klientów, którzy do mnie przychodzą.

W ramach konkursu wpłynęło niemal 50 prac. Wyboru najlepszych dokonała 4-osobowa komisja. W kategorii szkół podstawowych autorem najlepszej pracy został: Igor Szaruga (SP nr 19). Drugie miejsce zajęła Martyna Górka (SP nr 19), a trzecie Michalina Rydelek (SP nr 9). Wyróżnienie otrzymali: Nikola Przychodzeń (SP nr 12) i Alan Zbita (SOSW nr 2).

W kategorii szkół ponadpodstawowych najlepszą pracę nadesłał Mateusz Gutkowski (ZSZ), drugie miejsce przyznano Maciejowi Borejko (ZSZ), a trzecie Danielowi Krzyżopolskiemu (ZSZ). Wyróżniono także Izabelę Bodau (Gimnazjum nr 3).

Uczestnicy konkursu byli zainteresowani tematyką kolejnej edycji. Miejski Rzecznik Konsumentów zapowiedział, że w przyszłym roku także pojawi się możliwość wykazania się, ale szczegóły muszą pozostać w tajemnicy. Będzie to niespodzianka.

Print Friendly, PDF & Email