Młodość wolna od tytoniu [ZDJĘCIA]

W ramach Światowego Dnia bez Tytoniu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu we współpracy z Centrum Spotkań Europejskich Światowid zorganizowała konkurs plastyczny pt. „Młodość wolna od tytoniu”. W piątek (31.05) wręczono nagrody, osobom, których prace zostały wyróżnione. Kliknij w zdjęcie główne i obejrzyj fotorelację z wydarzenia.

Konkurs został zorganizowany z myślą o dzieciach i młodzieży z Elbląga i powiatu elbląskiego. Zadaniem konkursowym było stworzenie plakatów o tematyce antynikotynowej.

– Głównym celem konkursu było zachęcenie uczniów do promowania zdrowego stylu życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Inicjatywa ta jest powiązana ze światowym dniem bez papierosa, który obchodzimy 31 maja – mówi Izabela Ostasz, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. – Chcemy budować w świadomości młodzieży wizerunek człowieka, który nie pali papierosów, czuje się z tym dobrze i ma świadomość szkodliwych skutków palenia papierosów. Zależało nam też na tym by uświadomić uczniom, że walka z papierosami to nie jest tylko niesięganie po papierosy, ale także tworzenie środowiska, które jest wolne od papierosów i promowanie zdrowego stylu życia.

– W konkursie wzięło udział 66 uczniów z sześciu szkół z Elbląga i sześciu z powiatu Elbląskiego. Z nadesłanych prac komisja konkursowa wybrała trzech laureatów i wyróżniła trzy prace w kategorii klas 4-6. Natomiast w kategorii klas 7-8 wybrała 4 laureatów i wyróżniła pięć prac – mówi Danuta Celmer, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

Tematem tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu zaproponowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest „Tytoń a zdrowe płuca” i ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat negatywnego wpływu tytoniu na płuca od raka po przewlekłe choroby układu oddechowego.

W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Julia Garbaczewska ze Szkoły Podstawowej w Błudowie, drugie miejsce przyznano Mai Lewkowicz ze Szkoły Podstawowej w Żurawcu a trzecie Patrykowi Kisielowi, uczniowi Szkoły Podstawowej w Młynarach. Wyróżnienia otrzymali: Julia Hainisch (SP nr 8 w Elblągu), Kornelia Kwapisz (SP nr 6 w Elblągu) oraz Piotr Niemczyk (SP w Milejewie).

W kategorii klas VII-VIII główna nagroda powędrowała do Julii Pośpiech (SP w Godkowie) oraz Julii Zagórskiej (SP nr 12 w Elblągu), drugie miejsce zajęła Julia Kopania (SP nr 12 w Elblągu), a trzecie Katarzyna Sosnowska (SP w Godkowie). Wyróżnieni zostali: Katarzyna Animucka (SP w Żurawcu), Gabriela Jaczewska (SP w Godkowie), Roksana Jurgielewicz (SP w Żurawcu), Oliwier Kobylarz (Publiczna SP w Nowakowie) a także Natasza Konieczna (SP nr 12 w Elblągu).

Wyróżnione osoby otrzymały drobne nagrody rzeczowe ufundowane przez Rotary Club Elbląg Centrum oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Elblągu. Wystawę prac przez tydzień można oglądać w Centrum Spotkań Europejskich Światowid (pierwsze piętro).

Print Friendly, PDF & Email