Sopot: Amfibia i rowery dla osób z niepełnosprawnościami

Sopot: Amfibia i rowery dla osób z niepełnosprawnościami
Fot. Adminstrator

Z myślą o różnych potrzebach swoich mieszkańców Sopot udostępnia sprzęt umożliwiający wjazd do wody i kąpiel osobom z niepełnosprawnościami oraz rowery trójkołowe.

Wjazd do wody dla osób z niepełnosprawnościami

Amfibia została kupiona przez miasto, zaś jej użytkownikiem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Specjalny wózek-amfibia jest wyposażony w szerokie koła i pływaki, co pozwala na unoszenie się na wodzie. Wózek jest wciągany do wody pod nadzorem Sopockiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego, na terenie miejskiego kąpieliska strzeżonego przy wejściu nr 23.

Korzystanie ze sprzętu jest bezpłatne. Z uwagi na komfort użytkowników zalecamy wcześniejszą rezerwację telefoniczną pod numerem tel. 609 680 820 lub 58 550 12 15. Z amfibii można korzystać codziennie w godz. 10:00-17:30.

Wejście nr 23 na miejską strzeżoną plażę wyposażone jest również w podest dla wózków – osób z niepełnosprawnością oraz niemowląt i dzieci.

Prócz miasta również niektórzy dzierżawcy przygotowali podobne udogodnienia na użytkowanych przez siebie plażach.

Na plaży hotelu Haffner (wejście nr 14) do dyspozycji jest:

  • pojazd dla osób z niepełnosprawnościami przy portalu wejściowym,
  • ścieżki komunikacyjne i tarasy (wykonane z desek kompozytowych) pozwalające na swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim,
  • toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Plaża hotelu Sheraton – zainstalowany jest dodatkowy podest umożliwiający osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim dotarcie w głąb plaży publicznej w odległości około 15 metrów od linii brzegowej. W tym roku tak udało się złożyć układ podestów, że wyeliminowano potrzebę instalacji schodów i zamontowano zjazd, który swobodnie może być wykorzystywany przez osoby niepełnosprawne. Do toalety wkrótce zainstalowany będzie podjazd, by osoby poruszające się na wózku mogły w pełni skorzystać z wszystkich usług.

Sofitel Grand Sopot – osoby niepełnosprawne mają możliwość wjechania na plażę po wyznaczonej ścieżce, specjalnych toalet nie ma wyznaczonych, natomiast obsługa służy pomocą w razie potrzeby.

Rowery przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami

Sopot oferuje również wypożyczenie rowerów dla osób z nepełnosprawnościami. Rowery zostały przekazane przez fundację „Eco Textil od Was dla Was” w ramach programu „Rower dla Niepełnosprawnego”. Wypożyczalnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 -15:00 w siedzibie MOSiR Sopot ul. Bitwy pod Płowcami 67 C (przy wejściu na plażę nr 40). Wypożyczenie jest bezpłatne, rezerwacji można dokonać pod nr telefonu 58 550 12 15.

Źródło: sopot.pl
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email