Segreguj z wyszukiwarką

Segreguj z wyszukiwarką
Fot. Pixabay

Elbląg – podążając śladem innych miast – uruchomił wyszukiwarkę, która podpowie jak segregować śmieci. Po wpisaniu konkretnego hasła, ta podpowie nam, do którego z pojemników dany odpad wyrzucić.

– Odpady musimy segregować: raz ze względu na środowisko, a dwa – to też istotna rzecz – dobrze posegregowane odpady również mogą przynieść wymierne efekty, jeśli chodzi o pieniądze. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniu mieszkańców – mówi Michał Missan, v-ce prezydent Elbląga. – Udało nam się stworzyć i wprowadzić na stronę urzędu miasta wyszukiwarkę elektroniczną. Tutaj chciałbym zwrócić uwagę też na to, że jedynie te duże miasta sobie na to pozwalają i nie wiele jest w Polsce miast, które takie wyszukiwarki mają – dodaje.

Od podstaw została stworzona strona www, na której wspomniana wyszukiwarka jest już dostępna – segregujodpady.elblag.eu. Link do wyszukiwarki udostępniony jest też na stronie głównej urzędu miasta. – Poza tym ta wyszukiwarka zostanie udostępniona wszystkim zainteresowanym, mam tu na myśli m.in. ZUO czy inne spółki podlegające miastu. Myślę, że udostępnimy też wyszukiwarkę szkołom – zaznacza Michał Missan.

– Na chwilę obecną leksykon, który został stworzony, liczy 1200 haseł. Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, że leksykon będzie w dalszym ciągu uzupełniany o nowe hasła, które będą wyszukiwali mieszkańcy naszego miasta – mówi Daria Bieńkuńska, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska. – Będziemy na bieżąco monitorować tę sytuację.

Po wpisaniu hasła, którego w wyszukiwarce nie ma, administrator wyszukiwarki zostanie automatycznie poinformowany przez system o takiej sytuacji i na bieżąco będzie takie hasła dodawał.

Jak to działa?

– Po wpisaniu nazwy danego odpadu w okienko wyszukiwarki i kliknięciu „enter” bądź też „lupki” wyszukiwania pojawi nam się informacja, do jakiego pojemnika powinien ten odpad trafić – wskazuje Daria Bieńkuńska. – Wyszukiwarka jest też przystosowana do urządzeń mobilnych – dodaje.

Koszt powstania wyszukiwarki wyniósł 2 tysiące złotych netto, a jej wykonanie zostało zlecone jednej z elbląskich firm.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email