Poznań wspiera seniorów

Poznań wspiera seniorów
Fot. mat. prasowe / UM Poznań

Tysiące poznaniaków skorzystało w 2019 roku z oferty pakietu Viva Senior. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się zwłaszcza medyczny pedicure – wykonano prawie 3,6 tysiąca takich usług.

– Pakiet Poznań Viva Senior to szeroka oferta dla poznanianek i poznaniaków w starszym wieku. Miasto Poznań regularnie powiększa go o kolejne usługi, z których korzystają tysiące osób. Wszystkie nowe propozycje zawsze są konsultowane z seniorami, a wiele z nich zgłosili sami poznaniacy – zaznacza UM Poznania.

W 2019 r. największą popularnością cieszyła się „Taksówka dla seniora”, czyli bezpłatne usługi transportowe dla osób mających trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. W minionym roku wykonano ponad 13,4 tysiąca kursów. Starsi poznaniacy byli też zainteresowani bezpłatnymi usługami podologicznymi – w ramach pakietu wykonano ich prawie 3,6 tysiąca.

Cały czas popularne jest Pudełko Życia oraz Karta Seniora-Poznańska Złota Karta – po tę ostatnią w 2019 roku zgłosiło się blisko 10 tysięcy osób. Kartę można odbierać od marca 2018 r., do tej pory wydano ponad 25,5 tys. jej egzemplarzy. Pudełko Życia trafiło w ubiegłym roku do ponad 3,8 tysięcy seniorów.

Rośnie zapotrzebowanie na „Złotą Rączkę dla seniora”, czyli bezpłatne drobne naprawy, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy. W 2019 roku wykonano ponad 2,3 tys. usług, o 451 więcej, niż rok wcześniej. Coraz częściej starsi poznaniacy korzystają również z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, która ruszyła w czerwcu 2018 roku (w minionym roku podpisano w niej 131 umów) oraz z „Książki dla seniora”. W 2019 roku z Biblioteki Raczyńskich wypożyczono prawie 3 tysiące książek i 101 audiobooków z bezpłatnym dowozem.

Zainteresowaniem cieszą się również nowości, które trafiły do pakietu w 2019 roku. Jest wśród nich bezpłatne mycie okien dla osób w wieku 80+, z którego skorzystało 438 osób. Usługę porządkowania nagrobków osób bliskich zamówiło 147 seniorów, a z możliwości transportu na terenie miejskich cmentarzy – 90.

Jak zaznacza miasto – wszystkie usługi w ramach pakietu Poznań Viva Senior będą kontynuowane w 2020 roku.

Źródło: UM Poznań
Fot. mat. prasowe / UM Poznań
Print Friendly, PDF & Email