Toruń: Medaliści małżeństwa

Toruń: Medaliści małżeństwa
Fot. Sławomir Kowalski / torun.pl

W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Po wielu latach wspólnego życia ponownie usłyszeli Marsz Mendelssohna. Dziesięć toruńskich par – małżonków świętujących co najmniej półwiecze wspólnego życia – odebrało w zabytkowej Sali Mieszczańskiej ratusza odznaczenia państwowe. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, nadane przez Prezydenta RP, wręczył im pezydent Torunia wraz z kwiatami i okolicznościowym upominkiem od toruńskiego samorządu.

– Możemy być pewni, że żar małżeńskiej miłości, który podziwiamy w Państwa dostojnym gronie, jest dla całego Torunia czymś niezwykle ożywczym – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dziś mogę z szacunkiem dla Państwa uznać, że niełatwe utrzymanie toruńskiej wolności zawdzięczamy również Państwu: waszemu przywiązaniu do Polski, rodzinnej zgodzie i przekazaniu swoim dzieciom i wnukom najlepszych wzorców troski o Ojczyznę. Jest w tym również wielka miłość do naszego Torunia – dodał prezydent, nawiązując do tegorocznych obchodów 100-lecia powrotu miasta do wolnej Polski.

Wśród świętujących par osiem obchodzi w tym roku 50-lecie wspólnego życia, jedna 52. rocznicę, a jedna aż 65. rocznicę ślubu. Gratulacje jubilatom złożyła też Iwona Krzywdzińska, p.o. kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Z krótkim koncertem dla małżonków wystąpili Anna i Marcin Łęccy. Nie zabrakło uroczystego toastu i pamiątkowych zdjęć.

Pary odznaczone medalami 24 stycznia 2020 roku:

  1. WIESŁAWA I ZDZISŁAW BIELANOWSCY
  2. GABRIELA I ALFONS BRZOZOWSCY – 65-LECIE
  3. ELŻBIETA I TADEUSZ CIEŚLAKOWIE
  4. MARIA I ADAM KACZMARKOWIE
  5. JADWIGA I JERZY KŁOSIŃSCY
  6. JADWIGA I HENRYK MADEJSCY
  7. JADWIGA I MIECZYSŁAW OZGOWIE
  8. JOANNA I JERZY URBAŃSCY
  9. WIESŁAWA I JAN WERĘGOWSCY
  10. HALINA I EDMUND ŻULEWSCY – 52-LECIE

Udział w uroczystości jest dobrowolny. Po osiągnięciu wymaganego stażu małżeńskiego jubilaci lub ich krewni składają stosowny wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wówczas uruchamiana jest procedura przyznania odznaczenia. Trwa ona zwykle kilka miesięcy, gdyż dokumenty przekazywane są z Torunia do Warszawy, gdzie jest wydawana decyzja administracyjna.

Małgorzata Litwin / totun.pl
Źródło: torun.pl
Fot. Sławomir Kowalski
Print Friendly, PDF & Email