Pomoc z tradycjami!

Pomoc z tradycjami!
Fot. Rotary Club Elbląg

Ponad milion członków zrzeszonych w 34 tysiącach Klubów, w ponad 200 krajach. Stowarzyszenie Rotary już od 114 lat pomaga zmieniać świat na lepsze, w tym naszą małą ojczyznę – Elbląg.

Na terenie naszego miasta działają dwa takie kluby, w tym Rotary Club Elbląg Centrum liczący obecnie 14 członkiń. Jego misją jest wsparcie dzieci utalentowanych, dzieci z niepełnosprawnościami i w trudnej sytuacji finansowej. Od trzech lat swojej działalności, zgodnie ze statutem pozyskuje środki oraz zapewnia pomoc zarówno organizacjom, jak jednostkom. Współpracuje m.in.: z dziećmi z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, szkoły tańca Brodway, Stowarzyszenia PSONI w Elblągu, Domu Dziecka przy ul. Chrobrego, Domu Pomocy Społecznej prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Św. Jadwigi, a także seniorami z DPS „Niezapominajka”.

Rok 2018 rozpoczęli od wsparcia dla Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kasprzaka, któremu przekazali, już po raz kolejny, specjalistyczny sprzęt – ssak medyczny.

– Jest to urządzenie bardzo potrzebne, które przez częste użytkowanie szybko się zużywa. Siostra Elwira otrzymała też od nas symboliczny czek na kwotę 1 500 zł, która zasiliła budżet remontu sali rehabilitacyjnej placówki. Środki na zakup ssaka i dofinansowanie pochodziły z Charytatywnego Balu Andrzejkowego, organizowanego co roku przez RC Elbląg Centrum, aby pozyskać potrzebne fundusze – podkreśla Ilona Nowacka, Prezydent Rotary Club Elbląg Centrum obecnej kadencji 2018/2019.

W kwietniu klub postanowił przyłączyć się do akcji radnego Roberta Turleja „Rowerowy Maj” oraz ufundować część nagród dla uczestników. Następnie w tym samym miesiącu przekazał pokaźną liczbę książek dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Komorowie Żuławskim w ramach ogólnopolskiej akcji „Tygodnia Bibliotek”. W czerwcu, z okazji Dnia Dziecka Rotary Club Elbląg Centrum zaprosił ponad 400 dzieci z Elbląga na muzyczne warsztaty zatytułowane „Uwolnij muzykę”. Poprowadził je znany jazzman – Michał Sołtan oraz jego współpracownik, trębacz – Rafał Dubicki. W ramach tego wydarzenia odbyły się nie tylko warsztaty, ale również dwa koncerty w murach Ratusza Staromiejskiego. Do akcji dołączyła także Elbląska Orkiestra Kameralna, która udostępniła swój sprzęt nagłośnieniowy. Dzieci podczas warsztatów nagrały swój utwór oraz otrzymały drobne upominki.

RC Elbląg Centrum, prócz działalności lokalnej, aktywnie uczestniczy w wielu projektach ogólnopolskich. Od kilku lat dofinansowuje letni obóz w Zakopanem, organizowany dla dzieci z Ukrainy, których ojcowie zaginęli podczas wojny. Włącza się również w akcje sprzątania świata, w ubiegłym roku wraz z wieloma elbląskimi organizacjami członkowie uczestniczyli w sprzątaniu Bażantarni.

Z racji Światowego Dnia Dawcy Szpiku Rotarianki wraz z Fundacją DKMS zorganizowały w naszym mieście rejestrację potencjalnych dawców. Na koniec roku, już po raz trzeci, odbył się Charytatywny Bal Andrzejkowy.

– Z zebranych pieniędzy zostało sfinansowane ocieplenie domu wielodzietnej rodzinie z Żurawca, zakup opału na zimę i naprawa dachu ich domu. Rodzina ta znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej – mówi Ilona Nowacka.

Oprócz balu Rotary Club Elbląg Centrum zorganizował dwie duże akcje. Pierwszą z nich było przekazanie 100 par zimowych butów, zakupionych po symbolicznej cenie dzięki uprzejmości firmy CCC, do podopiecznych m.in.: Domu Dziecka, organizacji „Oddam Obiad” czy do dzieci z PSONI w Elblągu. Drugą była akcja mikołajkowa, dzięki której 350 paczek trafiło w ręce dzieci (PSONI, SOSW nr 2) i seniorów (DPS „Niezapominajka”). Znajdujące się w paczkach słodkości pochodziły ze zbiórek w przedszkolach, firmach i wśród osób prywatnych.

Początek 2019 roku przyniósł kolejną już wizytę w „Niezapominajce” w ramach Dnia Babci i Dziadka, Rotarinaki prócz słodkiego poczęstunku przyniosły seniorom laurki, przygotowane przez dzieci z PSONI oraz Przedszkola nr 31.

– Rozpoczął się kolejny rok, mamy nowe plany zarówno na pozyskiwanie środków, jak i na ich rozdysponowanie. Potrzeb jest wiele, my jesteśmy zaledwie kroplą w ich morzu. Już docierają do nas kolejne prośby, jedne większe, inne mniejsze. Działamy i mam nadzieję, że będziemy jeszcze przez wiele lat – podsumowuje Prezydent RC Elbląg Centrum.

Fot. Rotary Club Elbląg Centrum (Facebook)

Print Friendly, PDF & Email