Półzimowiska w Elblągu. Co z dziećmi z niepełnosprawnościami?

Półzimowiska w Elblągu. Co z dziećmi z niepełnosprawnościami?
Fot. Mateusz Misztal / archiwum redakcji

Przed uczniami dwutygodniowy odpoczynek w postaci ferii zimowych. Jak co roku, także i w 2020, miasto przygotowało dla najmłodszych ofertę półzimowisk, które zorganizowane zostaną w pięciu elbląskich szkołach. W tym roku na liście placówek, które zorganizują zimowy odpoczynek dla dzieci, brakuje Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Dlaczego?

Jak informuje Departament Edukacji UM, w okresie ferii zimowych (tj. 20 stycznia-2 lutego) półzimowiska organizowane będą w następujących szkołach:

  • Szkole Podstawowej nr 21 (ul. Z. Godlewskiego 1);
  • Szkole Podstawowej nr 16 (ul. Sadowa 2);
  • Szkole Podstawowej nr 4 (ul. Mickiewicza 41);
  • Szkole Podstawowej nr 11 (ul. Korczaka 34);
  • Sportowej Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Agrykola 6).

W każdej z ww. placówek organizowane będą dwa pięciodniowe turnusy:

  • I turnus: 20.01 – 24.01;
  • II turnus: 27.01 – 31.01.

Rodzice uczniów, którzy są zainteresowani uczestnictwem swojego dziecka w półzimowisku, powinni zgłosić się do szkoły, która organizuje wypoczynek w czasie tegorocznych ferii. W placówce otrzymają do wypełnienia kartę zgłoszenia dziecka na półzimowisko (potrzebny będzie nr PESEL dziecka). Karty te będą wydawane w szkołach organizujących wypoczynek w środę (8 stycznia) od godziny 8:00.

Pełna odpłatność w turnusie wynosi 250 zł od osoby (50 zł wyżywienie, 200 zł – całokształt organizacyjny). UM przypomina jednocześnie, że uczestnicy programu „Karta Dużej Rodziny” otrzymują 20% zniżki od pozostałych kosztów, zatem pełna odpłatność wyniesie 210 zł.

Skromniejszy budżet – mniej zimowisk

W minionym roku półzimowiska organizowane przez miasto dostępne były w siedmiu szkołach, w tym także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1, gdzie wypoczynkowi i zabawie mogły oddawać się także dzieci z niepełnosprawnościami. Cięcia budżetowe spowodowały, że liczba placówek, w których półzimowiska się odbędą w tym roku, ograniczona została do pięciu. Wśród wymienionych placówek brak jest jednak tej, która dzieciom z niepełnosprawnościami gwarantowałaby odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo.

– Tak jak wielokrotnie podkreślał prezydent Wróblewski, prezentując założenia budżetu miasta na 2020 rok, z powodu podwyżek dla nauczycieli i obniżki podatków, tegoroczny budżet jest o około 40 mln zł mniejszy. Niestety oznaczało to cięcia i oszczędności w różnych zadaniach realizowanych przez samorząd. Szkół, w których w tym roku zorganizowane będą półzimowiska jest pięć i w każdej z nich odpłatność za pobyt dziecka jest pełna – zaznacza Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Jeśli chodzi o dzieci z niepełnosprawnościami, to ich rodzice również mogą ubiegać się o to, by ich dziecko spędziło półzimowisko w jednej ze szkół. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością kwestia udziału w zajęciach jest ustalana indywidualnie między organizatorem półzimowiska, wychowawcami a rodzicami (opiekunami prawnymi). Niezwykle ważne jest, by każdemu dziecku, w tym z niepełnosprawnościami, zapewnić bezpieczeństwo oraz by mogły one czuć się na zajęciach dobrze i przyjemnie spędzić czas.

Fot. Mateusz Misztal / archiwum redakcji
Print Friendly, PDF & Email