W tym roku Elbląskie Święto Chleba odbędzie się już po raz piętnasty. Z okazji jubileuszu przygotowano moc atrakcji i koncertów. Pojawi się wielu wystawców, będzie także wiele wydarzeń towarzyszących, a na scenie muzycznie zaprezentują się m.ni. Marek Piekarczyk, Sarsa i zespół Piersi.
– Jesteśmy nastawieni, że wracamy do normalności. Dni Elbląga były jeszcze w takim okrojonym działaniu, bo jeszcze pewne restrykcje nas obowiązywały. Nie mogliśmy organizować imprez masowych. Oczywiście, prognozy (dotyczące rozwoju epidemii – red.) przedstawiane przez media i przez fachowców są bardzo różne, ale przygotowujemy się do Święta Chleba – przekazał w piątek prezydent Witold Wróblewski. – Od 27 do 29 sierpnia planujemy przeprowadzenie już XV, jubileuszowych, Dni Chleba. Cieszę się, że wracamy do kalendarzy związanych z imprezami, myślę że i mieszkańcy się cieszą, bo okres ostatniego półtora roku, to czas, w którym mieliśmy różnego rodzaju restrykcje, wygaszanie imprez. Tak się składa, że jest to ostatni weekend wakacji (…) więc myślę że elblążanie wrócą już z urlopów, będą na miejscu, a tym samym będą mogli skorzystać z tej oferty, którą przygotowaliśmy.
Jak wyjaśnił prezydent Wróblewski, tegoroczne święto chleba jest wyjątkowe również ze względu na 500-lecie legendarnej obrony Piekarczyka przed Krzyżakami.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przekazano także, że ze względów pandemicznych w tym roku nie zawitają do Elbląga wystawcy z miast zaprzyjaźnionych z innych europejskich państw. Jest jednak szansa na to, że do Elbląga zawita kapela góralska z Nowego Sącza.
– Będzie też dodatkowy akcent jeśli chodzi o naszych seniorów, którzy bardzo tęsknią za przedsięwzięciem „Kierunek – zdrowie”, które wcześniej dobrze zafunkcjonowało. W ramach Dni Chleba na dziedzińcu muzeum planujemy arteterapię, czyli terapię poprzez artystyczne działania – wyjaśnia Witold Wróblewski. Elbląskich seniorów do tańca porwie także Fabio De Oliveira Cm Galo, który uczył będzie zumby.
Ponad 200 wystawców
– Najważniejszym elementem Święta Chleba jest jarmark i tutaj będą małe zmiany. Nie chcemy, aby ogródki restauracyjne musiały się zwijać. Wręcz odwrotnie, chcemy aby wpisały się w całokształt Święta Chleba i tak zorganizowaliśmy wystawców w tym roku, żeby również uaktywnić inne ulice i tutaj mam na myśli ulicę św. Ducha, Zamkową do Muzeum i oczywiście ulicę Wodną i ul. Rybacką i część tej ul. Stary rynek pomiędzy ulicą Rybacką a Wigilijną – wskazuje Adam Jocz, dyrektor departamentu promocji, kultury i turystyki UM Elbląg.
Jarmark będzie trwał od piątku do niedzieli. W piątek i w sobotę od godz. 10:00 do godz. 22:00, a w niedzielę od godz. 10:00 do godz. 20:00. Pojawi się wiele produktów regionalnych. Jak wskazano na ten moment zgłosiło się ponad 200 wystawców. Zgłoszenia przyjmowane są do 27 sierpnia.
Piekarczyk dla Piekarczyka
– W związku z 15. edycją chcieliśmy, by część artystyczna była bogata, ale by nie odbiegała od Elbląskiego Święta Chleba i by miała akcenty związane z 500-leciem legendy Piekarczyka – wskazuje Adam Jocz.
W piątek (27 sierpnia) o godz. 17:00 na małej scenie przy bramie targowej wystąpią przedszkolaki i uczniowie elbląskich szkół. O godz. 20:00 na scenie na Wyspie Spichrzów wystąpi zespół Piersi.
W sobotę o godz. 14:30 na scenie przy Katedrze pojawią się zespoły ludowe. A o godz. 16:30 wystąpi Sarsa. Piosenkarka ma na swoim koncie trzy solowe albumy studyjne (tj. Zapomnij mi, Pióropusze i Zakryj). Jej najbardziej znane utwory to: „Motyle i ćmy”, „Zapomnij Mi”, „Zakryj”, „Naucz Mnie” czy „Tęskno Mi”.
Po godz. 18:00 koncert „Piekarczyk dla Piekarczyka”. Scenę przejmie Marek Piekarczyk wraz zespołem. – Myślę, że będzie to świetna zabawa dla osób, które pamiętają zespół TSA – zaznacza Jocz.
O godz. 20:00 na scenie pojawi się zespół Tulia. To zwycięzca konkursu premier podczas 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zespół Tulia reprezentował też Polskę podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji.
Niedziela również będzie bogata w muzyczne atrakcje. Na scenie przy Katedrze wystąpią Diamenty, zespół Dikanda oraz Żywiołak. Wcześniej przewidziano też Koncert muzyki filmowej Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Ariela Ludwiczaka z zespołem.
Gotowanie, kiermasz książek, warsztaty w bibliotece
Poza koncertami czekać będą także atrakcje kulinarne. W piątek przez cały dzień będzie działać strefa gastronomiczna na placu katedralnym. W sobotę i niedzielę wspólne gotowanie z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni.
Wiele atrakcji przygotowały również elbląskie instytucje kultury. W piątek Biblioteka Elbląska zaprasza na warsztaty kulinarne dla dorosłych i warsztaty krawieckie dla dzieci. Na wystawy i wernisaże zaprasza z kolei Centrum Sztuki galeria El.
Wiela atrakcji czekać będzie także w sobotę i w niedzielę. Na dziedzińcu Muzeum Archeologioczno-Historycznego powstanie Strefa Hefajstosa (w programie pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności rzemieślników, którzy wykorzystali moc żywiołu ognia, by tworzyć kunsztowne przedmioty codziennego użytku). Dziedziniec MAH zaprasza także na Warsztaty Piekarczyka, czyli warsztaty tradycyjnych wypieków, podczas których zgłębione zostaną tajniki pieczenia chleba i innych historycznych potraw z mąki. Uczestnicy poznają także budowę średniowiecznego pieca chlebowego, dowiedzą się, jak i z czego wypiekano w przeszłości ten najpopularniejszy składnik naszej diety oraz jakie zwyczaje były z tym związane.
W sobotę na dziedzińcu galerii El wystawa amerykańskich samochodów a o godz. 19:00 koncert Narodowego Chóru Młodzieżowego (cena biletu 1 zł). Bilety można rezerwować pisząc na mail: joanna.brylowska@nfm.wroclaw.pl.
Dokładny (godzinowy) plan Elbląskiego Święta Chleba zaprezentowany zostanie w przyszłym tygodniu.