Premier: Apeluję o szczepienie się przeciw COVID-19

Premier: Apeluję o szczepienie się przeciw COVID-19
Fot. Krystian Maj / KPRM

Apeluję o szczepienie się przeciw COVID-19. To co dzieje się w Europie Zachodniej wskazuje na ryzyko. 99 proc. najbardziej dramatycznych przypadków zakażeń to osoby niezaszczepione – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier zwracał uwagę, że w ostatnich dniach notujemy nieco powyżej 100 przypadków dziennie zakażeń koronawirusem, zajętych łóżek w szpitalach mamy około 300, z kolei w użyciu jest około 40 respiratorów.

– Zdaję sobie sprawę z tego, że te liczby po prawie półtora roku walki z koronawirusem nie robią wrażenia na większości Polaków – powiedział Morawiecki, zwracając uwagę, że często przewaga nad COVID-19 okazywała się krótkotrwała i krucha.

Zaapelował do Polaków o szczepienie się przeciwko COVID-19.

– W Europie Zachodniej – w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji – notuje się po kilkanaście, a nawet dwadzieścia kilka tysięcy przypadków koronawirusa dziennie. Trendy oceniane są różnie, ale to, co dzieje się w Europie Zachodniej wskazuje na ryzyko – mówił premier.

Podkreślił, że „dzisiaj zaszczepienie się jest jedyną i bardzo skuteczną metodą walki z koronawirusem”.

Morawiecki wskazywał, że ofiarą koronawirusa w ogromnej większości padają ludzie niezaszczepieni. – To jest 99 proc. najbardziej dramatycznych przypadków. Trudno o lepszy dowód na to, jakim remedium faktycznie są szczepionki – podkreślił szef rządu. (PAP)

Aleksandra Rebelińska, Katarzyna Herbut
Print Friendly, PDF & Email