Otwarto zmodernizowany trakt porodowy w WSZ w Elblągu

Otwarto zmodernizowany trakt porodowy w WSZ w Elblągu
Fot. nadesłane

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu zakończyła się modernizacja traktu porodowego i oddziału ginekologiczno-położniczego. Modernizacja rozpoczęła się niemal dwa lata temu. Dziś poinformowano o zakończeniu prac i gotowości traktu do działania.

Nowy trakt porodowy to 3 sale porodów rodzinnych z sanitariatami. W szpitalu dostępne będą również: stanowisko pierwszej pielęgnacji i resuscytacji noworodka; stanowisko monitorowania okołoporodowego; 3-łóżkowa sala po porodach powikłanych.

– Dotychczas była jedna sala porodów rodzinnych. Także w tej chwili mamy dwie sale więcej – wskazuje Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. – W ramach tego projektu kupowaliśmy też mammograf, oddaliśmy go (do użytku – red.) już jednak prawie dwa lata temu, ponieważ to był najszybszy możliwy zakup i do dziś bardzo dobrze on służy pacjentom – dodaje.

– Gratuluję dobrej realizacji. Widać, że to jest naprawdę XXI wiek i to jest światowa – można powiedzieć – ekspozycja wymogów czasu medycyny. To, co było zapowiadane trzy lata temu, jest zrealizowane – zaznacza Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Chciałbym pogratulować pani dyrektor nie tylko tego projektu, bo (…) szpital wojewódzki w Elblągu jest w dużej ofensywie inwestycyjnej. Doliczyłem się tutaj projektów na kwotę ponad 95 milionów złotych w ostatnim czasie. Dofinansowanie środków zewnętrznych w ostatnim czasie, głównie unijnych, to kwota ponad 68 mln złotych. Potrzeby są jeszcze duże, ale widać, że ta ofensywa jest bardzo wyraźna i za to serdecznie dziękuję.

– Jest to nie pierwsze i nie ostatnie – jak znam panią dyrektor – takie działanie, które wpisuje się w potrzeby naszych mieszkańców – zaznacza Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. – Budujemy bezpieczną, nowoczesną ochronę zdrowia w mieście – dodaje.

Zmodernizowany oddział ginekologiczno-położniczy jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową (wykonano szerokie drogi komunikacyjne oraz sanitariaty dostosowane właśnie dla tych osób). Na oddziale znajdują się także sale łóżkowe z węzłami sanitarnymi, centralny punkt pielęgniarski, a także sala pooperacyjna doposażona w nowoczesny sprzęt medyczny oraz monitoring. Wyremontowany oddział wyposażono też w: inkubatory, stanowiska do pielęgnacji noworodka, fotel ginekologiczny, stół operacyjny do zabiegów operacyjnych, urządzenie do dekontaminacji pomieszczeń, kardiomonitory, pulsoksymetry, zestawy reanimacyjne, USG do badań i respiratory.

Zakupiony został też aparat USG, który pozwala na wykrywanie wad wrodzonych płodu i wspomaga badania prenatalne.

– Jestem przekonana, że będzie on (zakupiony sprzęt – red.) służył dobrze pacjentom – mówi lek. Hanicenta Rzepa, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego. – Zapraszamy do naszego oddziału, pragniemy zapewnić paniom profesjonalną, pełną zaangażowania i empatii opiekę medyczną i psychologiczną w tych nowych, komfortowych warunkach – dodała, zwracając się do pacjentek.

– Dążymy do tego, żeby położnictwo kojarzyło się nie tylko z pięknymi, nowoczesnymi i wyposażonymi salami, ale chodzi nam również o to, żeby położnictwo kojarzyło się z wysokim profesjonalizmem, żeby kojarzyło się z ogromnym doświadczeniem – zaznacza dr n. med. Janina Lipińska, konsultant wojewódzki ds. ginekologii i położnictwa.

– Będąc w wielu krajach europejskich bardzo często chcę być w szpitalu, żeby zobaczyć jak to tam funkcjonuje. Myślę, że dziś nie musimy mieć żadnych kompleksów z tytułu doskonalenia naszej kadry, bo kadrę mamy świetną i doposażeniem również dorównujemy tym krajom – wskazuje Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca Rady Społecznej WSZ w Elblągu.

W 2019 roku w WSZ zanotowano 1403 urodzenia – 41 to porody bliźniacze (w tym 575 poprzez cesarskie cięcie i 828 poprzez porody fizjologiczne). W tym roku (do czerwca) w WSZ w Elblągu przyszło na świat 848 dzieci – 13 to porody bliźniacze (395 poprzez cesarskie cięcie i 453 poprzez poród fizjologiczny).

Całkowita wartość projektu to 15 041 641, 19 zł. W tym: fundusze unijne to 9 738 167, 55 zł; dotacja celowa Województwa Warmińsko-Mazurskiego 4 800 000 zł; wkład własny szpitala 503 473,64 zł.

Inwestycja była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Zobacz, jak wygląda wyremontowany Oddział Ginekologiczno – Położniczy i Trakt Porodowy:

Zmodernizowanego Oddział Ginekologiczno – Położniczy i Traktu Porodowego w Wojewódzkim Szpitalu w Elblągu

To już dzisiaj!? Oficjalne otwarcie zmodernizowanego Oddziału Ginekologiczno – Położniczego i Traktu Porodowego w Wojewódzkim Szpitalu w Elblągu.? Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego nasz nowy Oddział!

Gepostet von Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu am Montag, 5. Oktober 2020
Print Friendly, PDF & Email