„Lokomotywa” odjechała!

„Lokomotywa” odjechała!
Fot. Aleksandra Garbecka

Dziś (1.02) ze stacji przy ul. Ogólnej o godz. 15:00 odjechała „Lokomotywa”. Jest to nowa nazwa filii nr 4 Biblioteki Elbląskiej, mieszczącej się nad Jarem. Zabierze ona swoich czytelników w wyjątkową podróż, promując działania nie tylko z zakresu czytelnictwa, lecz także kultury.

– Jesteśmy na najbardziej literackim osiedlu w Elblągu. Znajduje się tu m.in. ul. Tuwima, stąd nawiązanie do nazwy. Jednak nazwa to nie jedyny element charakterystyczny. Ściany biblioteki zdobią bowiem grafiki lokomotyw, które znajdują się w zabytkowych zbiorach i rycinach Biblioteki Elbląskiej – podkreślał podczas uroczystego otwarcia Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej. – Dziękuję za tak liczne oddawanie głosów na Bibliotekę w Budżecie Obywatelskim 2020. Dzięki temu na remont mogliśmy przeznaczyć aż 711 tys. zł. Dodatkowo 300 tys. udało nam się pozyskać również ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dodał Nowiński.

Fot. Aleksandra Garbecka

W przestrzeni biblioteki wyodrębnione zostały „przedziały”: dzieci, stacja młodzież, dorośli, gracze. Placówka wyposażona została w stanowiska dla graczy, xbox, stanowiska komputerowe dla czytelników, kącik ekologiczny oraz w meble dostosowane do potrzeb użytkowników, w tym m. in. dzieci i młodzieży.

Fot. Aleksandra Garbecka

Pracownicy liczą, że być może po remoncie bibliotekę częściej odwiedzać będą także osoby z niepełnosprawnościami. Na miejscu możliwe jest bowiem wypożyczenie m.in. pętli indukcyjnej. Na zewnątrz zaś znajduje się podjazd.

Fot. Aleksandra Garbecka

– Cieszę się, że na mapie Elbląga powstało kolejne, ciekawe kulturalnie miejsce. Biblioteka bowiem, to nie tylko miejsce, do którego przychodzi się wypożyczyć książkę, to także miejsce gdzie można kreatywnie spędzić czas – podsumował Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”.

Print Friendly, PDF & Email