Wesprzyj akcję „Wózek dla Afryki”

Wesprzyj akcję „Wózek dla Afryki”
fot. miva.pl

Polscy misjonarze i misjonarki leczą i opatrują rany niezliczonej ilości chorych i niepełnosprawnych w wielu zakątkach świata, zwłaszcza tam, gdzie panuje bieda i ubóstwo. Wielu niepełnosprawnych nie opuszcza czterech ścian swoich domów i są zdani jedynie na pomoc najbliższych. Dla wielu wózek jest szansą, sposobem na większą samodzielność, możliwością wyjścia z osamotnienia. Organizacja MIVA Polska wyszła naprzeciw takim potrzebom organizując m.in. akcję „Wózek Dla Afryki”.

Dużym jednak problemem dla niepełnosprawnych jest brak wózków inwalidzkich, aby mogli być mobilnymi i możliwie bardziej samodzielnymi czy to w obrębie domostw czy też poza. Jak relacjonuje misjonarz z Kamerunu – często po prostu przesuwają się po podłodze czy klepisku na swoich dłoniach, bo nie stać ich na nawet skromny wózek.

Do tej pory zostało zakupionych już 217 wózków inwalidzkich różnego typu: trójkołowe, elektryczne, ręczne, sportowe. Wózki trafiły m .in. do Ośrodka Zdrowia im. Św. Rity w Biankouri w Togo, prowadzonego przez siostry Katarzynki, do Ośrodka Caritas w Nur Sułtan w Kazachstanie, do Ośrodka Zdrowia Thalita Kum w Lai w Czadzie, do Centrum Pomocy Niepełnosprawnych w Toamasina na Madagaskarze czy do Ośrodka Caritas przy Parafii Św. Augustyna w Calceta w Ekwadorze. Łącznie przekazano nieco ponad 46 500 euro.

– Bardzo dziękujemy za dotychczasową pomoc w zakupie wózków do naszego ośrodka. Obecnie pod opieką mam 27 dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, głównie są to niepełnosprawności fizyczne wynikające z przeżytych chorób jak polio, ale także z wadami wrodzonymi, po wypadkach itp. Większość moich podopiecznych ma problem z przemieszczaniem się, dlatego konieczny był zakup wózków dla nich, tak by mogli swobodnie poruszać się po drodze. Dzieci już korzystają z wózków, jeden z wózków trafił też do chłopca, który mieszka na wiosce i codziennie pokonuje daleką trasę, by dotrzeć do szkoły, jeden natomiast czeka na swojego nowego właściciela, który mieszka dość daleko od ośrodka i czekamy aż droga stanie się przejezdna by móc mu dostarczyć wózek –pisze misjonarka świecka z Czadu.

W obecnej edycji akcji do biura MIVA Polska wpłynęły aż 33 prośby głównie z krajów Afryki: Kamerunu, Senegalu, Ghany, Zambii, Togo Namibii i Madagaskaru. Są także prośby z Ameryki Łacińskiej m. in. z Wenezueli, Boliwii, Argentyny, a nawet z Oceanii – Papui Nowej Gwinei. Prośby dotyczą pomocy w zakupie 225 wózków zwykłych, 30 typu „Handbike”, 16 wózków dziecięcych oraz 5 elektrycznych, m.in. z nowej salezjańskiej misyjnej parafii p.w. św. Jana Bosko w Rundu w Namibii; z przychodni Saint Laurent prowadzonej przez siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi w dzielnicy Gibraltar w Dakarze w Senegalu; z domu dla niepełnosprawnych „Cheshire Home” w Katima Mulilo w Namibii prowadzonego przez Siostry Imienia Jezus; ze Szpitala pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katondwe w Zambii prowadzonego przez Siostry Służebniczki Starowiejskie; z Franciszkańskiej misji p.w. Świętych Męczenników z Ugandy w Barkoissi w Togo; z integracyjnej Szkoły Podstawowej, w której pracują Misjonarki Benedyktynki z Tutzing w Nyangao w regionie Lindi w Tanzanii.

Pomóc finansowo niepełnosprawnym w zakupie wózków można wpłacając na konto: 69-1240-1037-1111-0000-0691-6802, z dopiskiem: Darowizna—wózki dla niepełnosprawnych

oprac. AG, miva.pl
Print Friendly, PDF & Email