Elbląskie Hospicjum rozbudowało się

Elbląskie Hospicjum rozbudowało się
fot. nadesłane

Już od 35 lat Elbląskie Hospicjum otacza opieką pacjentów nieuleczalnie chorych oraz ich rodziny i opiekunów. Za jego sterami od wielu lat zasiada Wiesława Pokropska, która związana jest z placówką od początku istnienia, kiedy hospicjum zapewniało jeszcze opiekę jako grupa wolontariuszy. Na przestrzeni tych lat placówka rozwinęła się, zespół hospicyjny zasila coraz liczniejsze grono doświadczonych specjalistów, a dom hospicyjny stał się dużym i nowoczesnym obiektem.

Aktualnie hospicjum świadczy opiekę stacjonarną i domową, w obszarach takich jak: Hospicjum Stacjonarne, Hospicjum Domowe Elbląg i Pasłęk , Hospicjum Domowe dla Dzieci, Poradnia Medycyny Paliatywnej, Oddział Dziennego Pobytu, Zespół Wsparcia Osieroconych, zespół długoterminowej opieki domowej dla pacjentów oraz dla dzieci i młodzieży wentylowanych mechanicznie.

– Od stycznia br. uruchomiliśmy Hospicjum Perinatalne, które jest przeznaczone dla rodziców oraz dziecka, w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka – wyjaśnia Wiesława Pokropska, dyrektorka Elbląskiego Hospicjum.

Warto wspomnieć, że hospicjum sprawuje opiekę nieodpłatnie, na podstawie kontraktu z NFZ, który jednak nie uwzględnia wszystkich jego potrzeb. Jedną z form opieki, która nie jest w ogóle refundowana przez NFZ są np. „pobyty dzienne”, organizowane w ramach Oddziału Pobytu Dziennego. Oddział ten lat funkcjonuje tak, że raz w tygodniu pacjenci z Hospicjum Domowego dowożeni są na spotkania samochodem hospicyjnym. W trakcie spotkania pacjenci, a czasem też ich bliscy, mają zajęcia z psychologiem, fizjoterapeutą, terapeutą zajęciowym, a także mogą skorzystać z porady lekarskiej, zabiegów pielęgniarskich, wszystko w zależności od potrzeb. Jest także możliwość uczestnictwa we mszy św. W trakcie pobytu pacjenci mają także zapewniony ciepły posiłek.

fot. nadesłane

– Niestety czas pandemii wywrócił do góry nogami naszą rzeczywistość i mamy przerwę w pobytach. Ale jak tylko sytuacja pozwoli będziemy organizować je na innych zasadach. Dążymy bowiem do stworzenia kompleksowego Oddziału Pobytu Dziennego. To zakładała rozbudowa, którą rozpoczęliśmy w 2019 roku, i dziś mamy nowe skrzydło budynku. Chcielibyśmy rozszerzyć ilość dni pobytu w tygodniu. Początkowo do 2-3, a ostatecznie do codziennych. Wszystko zależy od jakie będziemy mieli fundusze – tłumaczy Wiesława Pokropska.

W nowym skrzydle powstały sale: spotkań, terapii zajęciowej, sala z łóżkami, w której pacjenci mogą poleżeć, odpocząć. Jest nowa, funkcjonalna łazienka, w której pacjenci mogą się wykąpać, bowiem nie każdy z pacjentów ma w domu łazienkę. Oddział Pobytu Dziennego może przyjąć około 10 osób. W nowo wybudowanej części powstała też kuchnia, która zaopatruje również oddział stacjonarny hospicjum. Wydawane są tutaj śniadania i kolacje, a obiady dostarczane są w formie cateringu. Oprócz budowy Oddziału Pobytu Dziennego wykonano też remont w całym obiekcie: wymieniono posadzki, zamontowano pompę ciepła, która obniży koszty zużycia gazu. Niedawno zamontowane zostały także panele fotowoltaiczne.

fot. nadesłane

– Staraliśmy się stworzyć profesjonalną, a jednocześnie komfortową i bezpieczną przestrzeń i, na ile to możliwe , jak najbardziej przypominającą dom. Cała ta inwestycja kosztowała ponad 4 mln zł. Na tę kwotę w dużej mierze złożyły się środki finansowe z 1% podatku, akcji charytatywnych i darowizn, które zbieraliśmy przez kilka ostatnich lat. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mamy tylu przyjaciół, którzy o nas dbają, wspierając finansowo – dodaje Wiesława Pokropska.

fot. nadesłane

A jakie plany ma hospicjum na najbliższy czas?
– Można powiedzieć, że patrzymy z nadzieją w przyszłość, bo przed nami perspektywa wiosennej edycji akcji „Pola Nadziei”. Ostatnie lata nie sprzyjają co prawda spotkaniom i kwestom, więc przyglądamy się sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju, i pomału się przygotowujemy – podkreśla Anna Podhorodecka, koordynatorka akcji charytatywnych, członek zarządu.

Pandemia spowodowała niestety ogromny wzrost kosztów, więc tylko dodatkowe środki z 1%, darowizn, zbiórek publicznych pozwalają Elbląskiemu Hospicjum realizować swoją misję – zapewniać pełną oddania opiekę wtedy, gdy chory i jego rodzina potrzebują jej najbardziej. To dzięki darczyńcom i ich otwartym sercom mogą oni realizować tę opiekę na tak wysokim poziomie i tworzyć bezpieczny -drugi dom.

Elbląskie Hospicjum można wesprzeć oddając 1 % podatku (KRS 0000246821)

Print Friendly, PDF & Email