Włochy: Wchodzi w życie obowiązek szczepień dla osób powyżej 50 lat

Włochy: Wchodzi w życie obowiązek szczepień dla osób powyżej 50 lat
Fot. Thirdman / Pexels

Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 50 lat, 100 euro kary za ich brak oraz wymóg posiadania przepustki na poczcie, w banku i w sklepach, które nie sprzedają artykułów pierwszej potrzeby – to przepisy obowiązujące we Włoszech od wtorku.

Wprowadzony przez rząd mechanizm wymierzania jednorazowej kary dla niezaszczepionych osób w wieku ponad 50 lat przewiduje kilka etapów. Najpierw sporządzony zostanie wykaz osób z tej grupy wiekowej, które dotąd się nie zaszczepiły. Jest ich, jak się szacuje, prawie 1,7 miliona.

Na podstawie tych list karę będzie wymierzać Agencja Podatkowa, czyli urząd skarbowy. Do każdego musi wysłać list z informacją o tym, że z powodu niezaszczepienia się grozi mu grzywna. Wtedy odbiorca w ciągu 10 dni może przedstawić w lokalnym oddziale służby zdrowia zaświadczenie lekarskie, na podstawie którego został zwolniony ze szczepienia.

Zgodnie z całą procedurą wezwanie do zapłacenia kary zostanie przysłane w ciągu 6 miesięcy.

Ponadto od początku lutego do sklepów z wyjątkiem tych z artykułami pierwszej potrzeby można wejść tylko z przepustką covidową, wystawioną na podstawie szczepienia, wyzdrowienia lub testu. Wymagana będzie ona też w bankach, na poczcie, w księgarniach.

Właściciele sklepów nie mają obowiązku sprawdzania wszystkim tzw. Green Pass, ale mogą prowadzić wyrywkowe kontrole.

Na liście punktów sprzedaży wyłączonych z obowiązku posiadania przepustki są sklepy spożywcze, supermarkety, punkty z pokarmem dla zwierząt, apteki, salony optyczne.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email