Jubileusz CSE Światowid pełen atrakcji

Fot. Mateusz Misztal

Jesienią CSE Światowid w Elblągu obchodził będzie 60-lecie istnienia. Zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących, w tym kulturalnych, które uświetnią wspomniany jubileusz.

Plan wydarzeń zdradził dziś dyrektor CSE Światowid Antoni Czyżyk.

Placówkę odwiedził dziś także Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, który zwiedził również pracownię digitalizacji. Jak przekazał, cieszy się, że na mapie Elbląga jest tak prężnie rozwijająca się instytucja kultury.

– Cieszymy się bardzo, że już w tym roku, jesienią, będziemy oficjalnie obchodzili jubileusz 60-lecia jednostki kultury naszego regionu, tu w Elblągu. Światowid przez te 60 lat dał się poznać jako wiodąca instytucja kultury, nie tylko w mieście, ale i w całym regionie. Te wszystkie wydarzenia, które mają miejsce, ta dzisiejsza ekspozycja pracowni digitalizacji, która jest pierwsza w regionie i myślę, że bardzo znacząca w kraju, bo predysponuje do tego nie tylko instrumentalnie, ale i fachowo oraz wiele wydarzeń, wiele możliwości niesienia kultury w społeczeństwie stanowi o ważności tej jednostki w regionie, w kraju, ale również i międzynarodowo, bo przecież i takie projekty są przez Światowid czynione – podkreśla Gustaw Marek Brzezin. – Wisienkę na torcie stanowi poważna rozbudowa tej jednostki, serdecznie gratuluję panu dyrektorowi, bo ona się już zakończyła. (…) Patrzymy w przyszłość, więc jako organizacyjna i partnerska jednostka samorządu województwa wspieramy i pomagamy nie tylko w kwestii 60-lecia, ale także np. w kwestii spłacania kredytu, bo wiemy że jednostki mają swoje trudności, bo galopujące odsetki powodują namnażanie kłopotu finansowego. Także zgodnie z wnioskiem pana dyrektora będziemy z budżetu niwelować to zadłużenie.

Jak dodał CSE Światowi, to także bardzo dobry zespół w wymiarze kulturalnym i managerskim, dobrze zarządzany, co – jak wskazał – jest bardzo ważne w funkcjonowaniu w dzisiejszych czasach jednostek kultury.

– Byliście państwo z nami, kiedy pokazywaliśmy logotyp, otwieraliśmy ulicę Światowida, i wtedy również zapowiadaliśmy, że postaramy się przez cały rok obchodów 60-lecia przygotować wiele rzeczy, które będą świadczyły o tym, że instytucja, którą skończyliśmy inwestycyjnie w zeszłym roku, będzie gotowa w pełni do tego, żeby swoje założenia merytoryczne zrealizować. Tak to się chyba dzieje – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid w Elblągu.

Jakie wydarzenia towarzyszyć będą jubileuszowi?

– Już 2 lipca będziemy odsłaniali tablicę, która zawiśnie na naszym budynku, a te tablice „Spacer z przewodnikiem po Elblągu” w różnych miejscach się pojawiają i taka tablica również zawiśnie u nas. Chcemy pokazać jak długo funkcjonujemy, wskazując właśnie, że to jest rok obchodów 60-lecia, wspominając jednocześnie skąd wyszliśmy – zaznacza Antoni Czyżyk.

Jak przekazał dyrektor CSE w sierpniu zostanie zorganizowane forum wokół kina dla dziecięcych instytucji edukacyjnych. Do Elbląga przyjadą wówczas edukatorzy filmowi z całej Polski. – Będzie to około 120 osób. Wydarzenie to robimy wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Siecią Kin Studyjnych – wyjaśnia Antoni Czyżyk.

Główne wydarzenia jubileuszu 60-lecia zaplanowano na 16 i 17 września. – W tych dniach będziemy mieli Drzwi Otwarte CSE Światowid. Dla grup zorganizowanych będzie wtedy prezentacja naszych możliwości w pracowniach. Młodzież będzie akurat rozpoczynała nowy rok szkolny. Proponujemy właśnie taką lekcję w Światowidzie – mówi dyrektor placówki.

16 wrzenia zaplanowano także koncert jubileuszowy.

– Nie zabraknie wspomnień, skróconych filmów, wyróżnień dla osób, które w Światowidzie pracowały i pracują. Będzie również cały program artystyczny, poprowadzi go pan Jacek Cygan, autor wielu piosenek – wyjaśnia Czyżyk.

Na scenie pojawią się m.in. Jacek Cygan, Anna Jurksztowicz, Kamila Klimczak, Krzysztof Antkowiak.

– 17 września chcemy pokazać się na zewnątrz. Na Placu Jagiellończyka chcemy zaproponować elblążanom kino samochodowe, zaproponujemy także cykl animacji dla dzieci, wydarzenia artystyczne. Będzie to takie otwarte działanie na palcu, myślą przewodnią na ten dzień będzie James Bond – przekazał dyrektor CSE.

Będzie też tanecznie

W niedzielę (18 września) Elbląg będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Formacji Tanecznych i Mistrzostw Akademickich Polski.

– Myślę, że ładnie nam się zepną te trzy dni, że pokażemy w jaki sposób chcemy na przyszłość naszym mieszkańcom miasta, regionu, pokazywać wydarzenia. Do końca roku zaplanowaliśmy też dwa kabarety – Kabaret Skeczów Męczących i Kabaret Młodych Panów. Nie zabraknie po drodze także koncertów, wydarzeń teatralnych, czy tych związanych z kinem – wyjaśnia Antoni Czyżyk. – Poprosiliśmy także Zakład Zieleni Miejskiej, by na 60-lecie powstał kwietnik i będą tam elementy związane z tańcem, z filmem i pracownią digitalizacji – dodaje.

Oswoić miasto

Podczas dzisiejszego spotkania zaprezentowano także wystawę pracowni digitalizacji „Oswoić miasto”. – Multimedialna wystawa pt. „Oswoić Miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949” jest prezentacją treści, wizerunków i dźwięków, jakie w pierwszych powojennych latach wypełniały Elbląg – zaznaczają autorzy wystawy.

Dla odwiedzających wystawę przygotowana została specjalna aplikacja mobilna, która pozwala na wykonywanie zadań w tracie zwiedzania. Wykonane zadania pozwalają na otrzymanie symbolicznego meldunku w powojennym Elblągu.

Projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.

Print Friendly, PDF & Email