Gdynia: Słuchowisko na święto Trzech Króli

Gdynia: Słuchowisko na święto Trzech Króli
Fot. materiały promocyjne Stowarzyszenia KACK

Barwny Orszak Trzech Króli, który przemierza ulice miasta, to gdyńska tradycja. Jednak w tym roku wydarzenie nie odbędzie się w zwyczajowej formie. Wszystko z uwagi na pandemię i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Stowarzyszenie KACK, które jest organizatorem orszaku, postanowiło uczcić święto Trzech Króli w inny sposób. Z tej okazji wydało płytę zawierającą słuchowisko i pastorałkę. Będzie można ją otrzymać 6 stycznia w gdyńskich kościołach.

Jak co roku 6 stycznia w całym kraju obchodzone jest święto Objawienia Pańskiego, popularnie zwane świętem Trzech Króli. Jest ono wspomnieniem wędrówki trzech mędrców, przybywających do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi.

Z tej okazji w wielu polskich miejscowościach organizuje się symboliczne orszaki. Tradycję tę kultywuje się również w naszym mieście. Jednak tym razem, podobnie jak miało to miejsce w mijającym roku, ze względów bezpieczeństwa, postanowiło zrezygnować ze zwyczajowego orszaku ulicami Gdyni.

Jednak tego dnia, w ramach obchodów święta w Gdyni, ukaże się wyjątkowa płyta, która powstała z inicjatywy Stowarzyszenia KACK, przy wsparciu Miasta Gdyni. Wydawnictwo zawierać będzie słuchowisko pt. „Czwarty Król” na podstawie opowiadania ks. Mieczysława Malińskiego, a także tradycyjną dla Gdyńskiego Orszaku Trzech Króli „Pastorałkę Gdyńską” z tekstem Anny Halasz, „Psalm o gwieździe” znany z gdyńskiego musicalu „Kolęda Nocka” oraz kilka innych tradycyjnych kolęd, w wykonaniu artystów pod kierunkiem Artura Guzy.

Wstęp do płyty nagrali arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Gdański oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, którzy ponadto objęli tę nietypową formułę Orszaku patronatem honorowym.

W nagraniach udział wzięli instrumentaliści: Grażyna Kasprzyk-Głaszcz, Marcin Marczak, Krzysztof Gatz, Artur Guza, wokaliści: Katarzyna Bierecka, Aleksandra Kreft, Agnieszka Suryn, Tomasz Suryn, Artur Guza, Krzysztof Gatz, Magdalena Mikuć, Wojciech Mikuć, Julia Duchniewicz, Liwia Ciechelska, Magdalena Pawłowska, Amelia Patok, Wiktoria Wiszniewska, Franciszek Głaszcz oraz lektorzy: Aneta Tucka, Krzysztof Gatz, Wojciech Mikuć. Okładke płyty zaprojektowała Anna Miadziółko-Iwicka.

Płyta rozdawana będzie 6 stycznia 2022 roku po mszach świętych w gdyńskich kościołach. Materiał udostępniony będzie również w sieci. Będzie się można z nim zapoznać również 6 stycznia, począwszy od godziny 9:00 na kanale youtube’owym Stowarzyszenia KACK.

Zachęcamy do wysłuchania przygotowanego materiału – czy to na płycie czy też on-line.

Print Friendly, PDF & Email