Gdynia: Pierwsze latarki trafiły na Ukrainę. Zbiórka trwa nadal!

Gdynia: Pierwsze latarki trafiły na Ukrainę. Zbiórka trwa nadal!
Fot. mat. pras. Organizatora

Ponad 80 latarek na baterie, zebranych w Gdyni, trafiło już na Ukrainę, do rąk dzieci, pozbawionych – na skutek wojny – dostępu do elektryczności. Organizator zbiórki zapowiada jej kontynuację. Chcesz pomóc? Przekaż latarkę na baterię, rozświetl ponure, ciemne dni niewinnym ofiarom krwawego konfliktu w Ukrainie. Zbiórka trwa bowiem nadal! 

Edmund Kwidziński – dyrektor wykonawczy zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP województwa pomorskiego oraz Zdzisław Kędziora, prezes OSP PKM Gdynia z zebranymi w ciągu dwóch dni latarkami na baterie dla dzieci na Ukrainie. Fot. Adam Labuhn

Przypomnijmy: Fundacja Uniters (United Volunteers) w ramach akcji „Święta bez taty” zwróciła się z apelem i prośbą o wsparcie organizowanej przez siebie akcji. Polegała ona na podarowaniu każdemu dziecku w Ukrainie małej latarki – jako symbolu „Światła od Świata”. W Gdyni organizacji zbiórki podjął się Adam Labuhn, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gdyni, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni, a także wykładowca w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Latarki na baterie  – nowe lub używane, ale działające – były zbierane w dniach 3-5 stycznia 2023 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Gdyni oraz w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. 

Ponad 80 latarek już trafiło do dzieci w Ukrainie 

Tylko w przeciągu dwóch dni organizatorom zbiórki udało się zebrać ponad 80 latarek na baterie. 

– Dziś dostarczyliśmy z Gdyni do Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP województwa pomorskiego ponad 80 latarek przekazanych w ciągu dwóch dni od darczyńców. Zostaną one wysłane zostaną do Ukrainy i przekazane dzieciom ze wschodu Ukrainy już w najbliższych dniach, w ciągu prawosławnych świat Bożego Narodzenia – mówił nam w czwartek, 5 stycznia, Adam Labuhn. 

Latarki dostarczył wspólnie z druhem Zdzisławem Kędziorą – prezesem OSP PKM Gdynia, natomiast latarki odebrał druh Edmund Kwidziński – dyrektor wykonawczy zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP województwa pomorskiego. Tą drogą zebrane w ubiegłym tygodniu w Gdyni latarki na baterie już trafiły do dzieci na Ukrainie. 

Fot. Adam Labuhn
W zbiórkę zaangażowała się uczelnia wyższa 

Jak powiedział Tomasz Białas, rektor Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, uczelnia to nie tylko nauka, uczelnia to również akcje, to społeczeństwo i działania na jego rzecz. 

– Przyjęliśmy z bardzo dużym zaciekawieniem i zainteresowaniem akcję zbierania latarek dla dzieci na Ukrainie – mówi Tomasz Białas. – Włączyliśmy się w tę akcję, włączyli się studenci. Ufamy, że te latarki pomogą nie tylko dzieciom, ale i całym rodzinom przetrwać te najtrudniejsze chwile, chwile bombardowań, chwile zimnych nocy, w których ten skromny podarunek może podarować komuś życie lub zmniejszyć cierpienie i strach tym, którzy są na to narażeni – dodaje rektor WSAiB. 

Studenci WSAiB, podobnie jak wykładowcy uczelni, zebrali wiele mniejszych i większych latarek. 

Fot. Adam Labuhn

– Wszystko zostało zorganizowane przez naszego pracownika pana mgr Adama Labuhna, który również w tej akcji uczestniczył i zachęcał wszystkich do tej zbiórki. Ufamy, że to co zebraliśmy, dołączając się szerzej do tej akcji, będzie w dużej mierze pomocne na Ukrainie i zostanie tam zauważone – podsumowuje rektor Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. 

4,5 miliona dzieci na Ukrainie bez dostępu do energii elektrycznej 

Według oficjalnych danych, ponad 4,5 miliona ukraińskich dzieci jest odciętych od energii elektrycznej. Blisko 60% infrastruktury energetycznej Ukrainy uległo zniszczeniu. Coś, co jest standardem, cywilizowanego świata, zostało w efekcie konfliktu w Ukrainie, odebrane przede wszystkim najsłabszym, najmłodszym mieszkańcom tego kraju. 

– Z tego powodu jako Ochotnicza Straż Pożarna przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni, wspólnie z Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, hufcem ZHP w Gdyni oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Gdyni postanowiliśmy przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji Fundacji Uniters „Święta bez taty” – „Światła dla Ukrainy” – mówi Adam Labuhn, wiceprezes OSP przy PKM w Gdyni . – Zorganizowaliśmy w tym celu zbiórkę właśnie w siedzibach WSAiB oraz ZSP nr 3 w Gdyni, gdzie wszyscy ludzie dobrej woli mogli dostarczać latarki na baterie. Każdy, kto chce wspomóc tę akcję i przekazać naszym ukraińskim przyjaciołom światło nadziei, tym najmłodszym uczestnikom tego bestialskiego i krwawego konfliktu, wywołanego przez Rosję, zachęcamy do wsparcia naszej akcji – dodaje Labuhn.

Zbiórka trwa nadal do 29 stycznia 

Pierwszy transport latarek zebranych w dwa dni 80 latarek został wysłany do Ukrainy 5 stycznia. Tym samym pierwsze latarki trafiły już do ukraińskich dzieci, niosąc im światło nadziei na święta prawosławne Bożego Narodzenia. 

Dzisiaj ogłaszamy kontynuację tej szlachetnej akcji – informuje Adam Labuhn. – Do 29 stycznia można dostarczać latarki na baterie właśnie do siedziby Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni oraz siedziby Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni.

– Przez strażaków OSP PKM Gdynia zostaną one wysłane do Fundacji, a przez Fundację specjalnymi transportami dostarczone do ukraińskich dzieci – podkreśla Labuhn. 

Print Friendly, PDF & Email