Gdynia: Mammobus czeka. Zbadaj się

Gdynia: Mammobus czeka. Zbadaj się
Fot. Jan Ziarnicki / gdynia.pl

Regularne badania profilaktyczne mogą uratować życie. Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie. Szczególnie jeśli jest ku temu okazja. W Gdyni kobiety w wieku od 50 do 69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. Mammobus pojawi się w naszym mieście 17 i 18 marca – wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet w Polsce. Dzięki mammografii można go wykryć we wczesnym stadium. Pozwala to rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie, które daje niemal stuprocentową gwarancję powrotu do zdrowia. Dlatego warto pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych.

W marcu w Gdyni pojawi się mammobus Lux Med, w których będzie można wykonać bezpłatne badanie mammograficzne realizowane w ramach finansowanego przez NFZ Programu Profilaktyki Raka Piersi. Nie trzeba mieć skierowania.

Z badania mogą skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat lub otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania po 12 miesiącach, oraz takie, u których nie stwierdzono wcześniej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Mammobus stanie na Grabówku – przy markecie Kaufland (ul. Morska 82). Będzie do dyspozycji w środę, 17 marca oraz w czwartek, 18 marca w godz. 10.00-17.00.

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Termin badania można zarezerwować pod numerem tel. 58 666-24-44 lub online na stronie: https://mammo.pl/formularz/. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed rozmową telefoniczną należy przygotować dowód osobisty.

Uwaga: Na badanie trzeba zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii. Należy też pamiętać o maseczce ochronnej.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zarówno gdynianek, jak i personelu medycznego badania są wykonywane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – techników zaopatrzono w niezbędne środki ochrony osobistej. Pracownia i aparatura diagnostyczna jest regularnie dezynfekowana. Ponadto w mammobusie mogą jednocześnie przebywać tylko trzy panie, co zapewnia możliwość utrzymania niezbędnego dystansu. Przed badaniem pracownicy medyczni mierzą pacjentkom temperaturę i proszą o wypełnienie ankiety.

Na badanie piersi można również umówić się codziennie w stacjonarnych pracowniach mammograficznych, które realizują program profilaktyczny.

Lista placówek znajduje się na stronie: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne. W polu „Miejscowość” należy wpisać „Gdynia”.

Print Friendly, PDF & Email