Gdynia: Centrum Nowoczesnego Seniora – umowa podpisana

Gdynia: Centrum Nowoczesnego Seniora – umowa podpisana
Fot. Aleksandra Dylejko

W sercu miasta powstanie nowoczesne miejsce spotkań i aktywności dla gdyńskich seniorów. Będą tam również ogólnodostępne tereny zielone zarówno do odpoczynku, jak i rekreacji. Centrum Nowoczesnego Seniora powstanie przy ul. 10 Lutego 26 – w budynku najstarszej gdyńskiej szkoły.

Inwestycje zrealizuje firma Xemar z siedzibą w Kosakowie. We wtorek (14.11) umowę na wykonanie prac podpisali: wiceprezydent Gdyni Michał Guć, Grzegorz Kurpiński, prezes firmy Xemar i Maciej Warszakowski, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych.

Gdyńscy seniorzy cenią sobie aktywność. Chętnie uczestniczą w organizowanych dla nich zajęciach, spotkaniach i aktywnościach. Przypomnijmy, że na ponad 242 tys. mieszkańców Gdyni, około 70 tysięcy, to osoby w wieku 60+, a większość z nich jest nadal aktywna. W sześciu Miejskich Klubach Seniora i ponad dwudziestu placówkach wspieranych przez samorząd, dojrzali wiekiem gdynianie mogą brać udział w zajęciach poszerzających wiedzę i zainteresowania, w spotkaniach integracyjnych, aktywnościach sportowych i warsztatach artystycznych. Seniorzy bawią się na imprezach plenerowych, wyjeżdżają na wycieczki oraz angażują się woluntarystycznie w organizację np. miejskich świątecznych spotkań dla potrzebujących.

Okazuje się jednak, że sieć placówek w całym mieście już nie wystarcza. Z jednej strony rośnie liczba osób w wieku 60+, a z drugiej – ich chęć aktywnego spędzania czasu. Stąd też decyzja o utworzeniu przy ul. 10 Lutego 26 Centrum Nowoczesnego Seniora. W projektowaniu tego miejsca uczestniczyli gdyńscy seniorzy, a nad całością czuwali m.in. miejski konserwator zabytków oraz ekspert do spraw dostępności. Więcej o powstającym miejscu można przeczytać we wcześniejszym artykule.

Do ogłoszonego przetargu na adaptację dawnego budynku szkoły przy ul. 10 Lutego 26 zgłosiło się pięciu wykonawców. Ostatecznie konkurs wygrało przedsiębiorstwo Xemar z siedzibą w Kosakowie.

I to właśnie z tą firmą we wtorek, 14 listopada w budynku przy ul. 10 Lutego 26 umowę podpisali: wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć, Grzegorz Kurpiński, prezes firmy Xemar i Maciej Warszakowski, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych.  

– Dziś świętujemy Międzynarodowy Dzień Seniora. I w tym szczególnym dniu to bardzo radosna wiadomość dla wszystkich gdyńskich seniorów – podpisaliśmy właśnie umowę z wykonawcą, który wchodzi na plac budowy. Po remoncie, który ma trwać około 13 miesięcy, w budynku znajdzie się siedziba Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, będą tu miejsca na prowadzenie warsztatów, kawiarenek, kawiarenka internetowa, miejsce na imprezy taneczne. Właściwie jest to budynek, który w jakimś sensie spełnia wszystkie marzenia seniorów, bo w jednym miejscu mają możliwość bardzo różnorodnych aktywności i właśnie o to chodziło – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

– To jest spełnienie marzeń gdyńskich seniorów, ale też całego zespołu Centrum Aktywności Seniora. Bo staramy się jak najlepiej organizować zajęcia, które są potrzebne – edukacyjne, kulturalne, rozrywkowe, sportowe, wszelakiego rodzaju – naszym seniorom do zachowania sprawności, ale też humoru, kondycji. I do tego, żeby się czuli w naszym mieście wspaniale. Także rozwiniemy tu swoje skrzydła – dodaje Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora.

Co obejmuje zakres prac?

Zakres prac, które w ciągu 13 miesięcy od przekazania terenu budowy będzie musiała wykonać firma Xemar, obejmuje:

  • ​przebudowę wnętrza zabytkowego budynku dawnej szkoły wraz z instalacjami wewnętrznymi oraz montażem dźwigu osobowego i platformy pionowej dla osób z niepełnosprawnościami,
  • zagospodarowanie terenu wraz z budową śmietnika, przebudowę placu przed wejściem, chodników i schodów terenowych oraz dojazd, małą architekturę, oświetlenie oraz urządzenie zieleni parkowej,
  • przebudowę, rozbiórkę i budowę elementów infrastruktury,
  • przebudowę dawnej ul. Szkolnej na ciąg pieszo-rowerowy.

Koszt całej inwestycji szacuje się na blisko 17 milionów złotych (brutto). Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Centrum Nowoczesnego Seniora powstanie według projektu przygotowanego przez Pracownię Architektoniczną Andrzej Andrzejewski.

Print Friendly, PDF & Email