Gdynia: Bezpłatna nauka polskiego dla emigrantów

Gdynia: Bezpłatna nauka polskiego dla emigrantów
Fot. Muzeum Emigracji

Każdy kto ma za sobą epizod migracyjny, wie że bez znajomości języka kraju przyjmującego nie ma szans na integrację z lokalną społecznością ani na dobrą pracę. Gdynia, dbając o integrację emigrantów, zapewnia bezpłatną naukę polskiego. Wczoraj ruszyły kursy języka polskiego z UNICEF w Muzeum Emigracji.

Polska mierzy się z wyzwaniem integracji emigrantów na dużą skalę dopiero od niedawna, od kiedy do kraju przyjechały miliony uchodźców wojennych z Ukrainy, dzięki czemu możemy czerpać z doświadczeń państw przyjmujących migrantów od dziesięcioleci.

– Mimo zróżnicowanych praktyk w ramach funkcjonujących programów wsparcia dla uchodźców większość działań integracyjnych na świecie jest obecnie realizowana w kilku podstawowych obszarach: nauka języka, zatrudnienie, edukacja (podwyższenie kwalifikacji), orientacja kulturowa, partycypacja społeczna i polityczna – czytamy w opracowaniu Instytutu Spraw Publicznych „Nauka języka w integracji uchodźców – doświadczenia innych państw”. – Choć w środowisku eksperckim spotkamy różne opinie na temat efektywności poszczególnych instrumentów integracji uchodźców, coraz powszechniejsze jest podejście, że integrację należy rozpatrywać w kategorii złożonego i długotrwałego procesu, składającego się z kilku powiązanych ze sobą etapów. Warto jednak pamiętać, że nauka języka na równi z dostępnością miejsc pracy i godnych warunków zamieszkania stanowią podstawowe filary, na których są tworzone najbardziej skuteczne polityki integracyjne na świecie.

Gdynia chcąc zapewnić dobry start emigrantom zapewnia bezpłatną naukę polskiego.

Mat. prasowe

Kursy nauki języka polskiego z UNICEF na poziomie A1 i B1 rozpoczęły się w Muzeum Emigracji we wtorek, 7 lutego, ale wciąż można dołączyć do nauki i zapisać się poprzez stronę www.polska1.pl. Zajęcia na poziomie podstawowym i zaawansowanym stacjonarnie będą odbywały się we wtorki i czwartki. Zajęcia na obu poziomach online będą odbywały się w piątki. Lekcje trwają półtorej godziny dziennie. Zajęcia potrwają przez okres 20 tygodni, do końca czerwca włącznie.

Wychodząc naprzeciw rodzicom, istnieje także możliwość, aby zorganizować opiekę nad dziećmi w muzeum podczas trwania lekcji. Jeśli kursanci potrzebują opieki nad dzieckiem, powinni napisać do instytucji na 10 dni przed terminem spotkania.

– Kursy są skierowane do migrantów głównie z Ukrainy, aczkolwiek zapraszamy wszystkich obcokrajowców. Są to kursy bezpłatne. Kurs B1 będzie zakończony certyfikatem dla osób uczestniczących, więc myślę, że pozwoli to otworzyć nowe drogi w miejscach pracy dla osób przyjezdnych – mówi Anna Bagińska z Działu Edukacji Muzeum Emigracji. – Mamy również wydarzenia Gdynia Language Swap. Jest to wydarzenie, na którym jest moderator. Osoby, które tam przychodzą, przy kawie, przy herbacie mogą porozmawiać o wszystkim i o niczym, co pozwala rozszerzać zdobyte umiejętności na kursach.

Gdynia Language Swap to wydarzenie obecne w muzeum już od kilku lat, podczas którego można usłyszeć nie tylko język polski, ale i angielski, rosyjski, francuski czy hiszpański. To nie tylko ćwiczenie języków obcych ale i okazja do poznania przy filiżance kawy lub herbaty nowych ludzi i ich kultur.

Aby wziąć udział w Punkcie Wymiany Językowej należy wypełnić formularz na stronie muzeum.

Spotkania odbywają się w wybrane soboty w godzinach 12:00-13:30.

Na wszelkie pytania dotyczące kursów języka polskiego oraz Gdynia Language Swap odpowie Anna Bagińska, do której można napisać na adres: a.baginska@muzeumemigracji.pl.

Print Friendly, PDF & Email