Gdańsk: Zbadaj o swoje płuca. Bezpłatne badania spirometryczne w czwartek w "Spirobusie"

Gdańsk: Zbadaj o swoje płuca. Bezpłatne badania spirometryczne w czwartek w "Spirobusie"
Fot. Piotr Wittman

Przewlekły kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, duszność i nawracające stany zapalne to objawy schorzenia dróg oddechowych. Każdy, kto takie u siebie obserwuje, powinien regularnie kontrolować zdrowie swoich płuc. Taka okazja będzie 2 lutego, w dzielnicy Nowy Port, w sąsiedztwie charakterystycznego falowca.

Gdzie i kiedy zbadasz płuca?

Na bezpłatne badania spirometryczne zaprasza Fundacja Neuca dla Zdrowia. W specjalnie wyposażonej mobilnej „przychodni” będzie można wykonać tzw. pomiar spirometryczny.

Spirobus zaparkuje w najbliższy czwartek, 2 lutego, przy ul. Wolności 21B, w godzinach 10:00 – 16:00, naprzeciwko falowca.

Wspomniany pomiar spirometryczny jest podstawowym i najczęściej stosowanym badaniem w diagnostyce chorób układu oddechowego. Co istotne, nie tylko palacze powinni badać regularnie swoje płuca. Główne czynniki przyczyniające się do rozwoju chorób układu oddechowego to, poza paleniem papierosów, także zanieczyszczone powietrze.

– Zdrowie płuc powinny mieć na uwadze osoby z różnych grup wiekowych i różnych warstw społecznych. Nie należy bagatelizować niepokojących objawów, gdyż profilaktyka i wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szansę na skuteczne leczenie. Dodatkowo, niezmiennie płuca są narządem, który najczęściej jest obciążony w przypadku infekcji SARS-CoV-2 – podkreśla Justyna Kołtońska z Fundacji Neuca dla Zdrowia.

Według szacunków, na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków, około 4 mln na astmę, a 2,5 mln – na POChP. Co najmniej połowa chorych na astmę i ponad 3⁄4 chorych na POCHP nie wie o swojej chorobie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań spirometrycznych, które pomagają w postawieniu diagnozy.

Mat. Fundacja Neuca dla Zdrowia
Kto nie może zrobić badania?

Z badań spirometrycznych nie mogą skorzystać osoby: przed 21 rokiem życia, po zawale serca, udarze mózgu, po jakimkolwiek zabiegu inwazyjnym na sercu, po operacji oczu (pół roku), osoby z tętniakami, odmą opłucnową lub zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym.

Dodatkowo, w mobilnej przychodni pacjenci mają możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności.

Udział w badaniach jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania. W spirobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty.

Badani nie mogą mieć podejrzeń zakażenia koronawirusem, powinni za to posiadać maseczki zakrywające usta i nos.

Na zdjęciu: Ogromne płuca, jako instalacja artystyczna, cieszyła w dzielnicy Przeróbka głównie oczy oglądających. Na co dzień warto jednak zadbać o nasze własneFot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl
Print Friendly, PDF & Email