Gdańsk: Wysokie temperatury – gdzie szukać ochłody?

Gdańsk: Wysokie temperatury – gdzie szukać ochłody?
Fot. gdansk.pl

Synoptycy zapowiadają falę upałów. Należy się spodziewać, że wielu mieszkańców będzie chciało skorzystać ze słonecznej pogody i spędzić czas na gdańskich plażach. Dlatego w ten weekend, plaże w Brzeźnie i na Stogach, będą całodobowo dozorowane. W najbliższych dniach, w różnych punktach miasta pojawią się zamgławiacze, które dadzą mieszkańcom odrobinę ochłody.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie o upałach. W najbliższych dniach termometry wskazywać będą ponad 30 stopni. Tak wysoka temperatura może utrzymać się aż do wtorku. Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które mogą uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami przegrzania. W trakcie tak upalnych dni powinniśmy stosować się do poniższych wskazówek:

 • ogranicz przebywanie na pełnym słońcu;
 • pij dużo niegazowanej wody;
 • jeśli nie musisz, nie wychodź z domu;
 • noś nakrycie głowy;
 • stosuj kremy z filtrem;
 • unikaj wysiłku fizycznego;
 • nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie;
 • nie pij, alkoholu bo odwadnia organizm;
 • w ciągu dnia zasłoń i zamknij okna;
 • noś lekką, przewiewną odzież.
Wodna mgiełka dla ochłody

Wszyscy poszukujący odrobiny chłodu, mogą go znaleźć nie tylko w wodach Bałtyku. Wraz z nastaniem upałów w przestrzeni miasta pojawiają się zamgławiacze. To specjalne kurtyny wodne, które pozwalają delikatnie zwilżyć ciało rozpyloną, zimną wodą. Kilka takich urządzeń instalowanych jest przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną oraz spółkę Saur Neptun Gdańsk.

– Dzięki poprawie sytuacji epidemicznej będziemy mogli uruchomić w tym sezonie zamgławiacze. W tej chwili jesteśmy w trakcie załatwiania wszystkich niezbędnych formalności. Zaczynamy na początku przyszłego tygodnia od gdańskiego ogrodu zoologicznego (przy wejściu), potem zamgławiacze staną przy Hevelianum, przy wejściu na plażę na Stogach oraz przed Forum Gdańsk. Staramy się także o pozytywne decyzje w sprawie lokalizacji takich jak: Targ Węglowy, plac Kobzdeja, park Świętopełka, park Oruński oraz skwer Bajki – mówi Agnieszka Klugmann, rzeczniczka spółki GIWK.

Od dziś działają zamgławiacze, zainstalowane przez spółkę Saur Neptun Gdańsk. Każdy, kto chciałby się schłodzić, przy pomocy tego urządzenia, może je znaleźć w 4 popularnych lokalizacjach w naszym mieście. Pierwszy zamgławiacz rozstawiony został w okolicach molo w Brzeźnie, drugi nieopodal Baszty Jacek przy Podwalu Staromiejskim. Kolejne dwa działają już przy Muzeum II Wojny Światowej oraz w okolicy Europejskiego Centrum Solidarności.

W ten weekend dyżury Gdańskich Centrów Ratownictwa Wodnego

Upały, które zapowiadane są na najbliższe dni, sprawią, że wielu mieszkańców będzie chciało skorzystać z plaż jeszcze przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego. Warto zatem pamiętać, że na plażach w Brzeźnie i Stogach działają Gdańskie Centra Ratownictwa Wodnego. W obu placówkach dyżurujący ratownicy mają do dyspozycji quady. W GCRW Brzeźno ratownik dyżuruje przez całą dobę. W razie potrzeby można kontaktować się pod nr telefonu +48 510 935 176. Z kolei w GCRW Stogi, ratownik dyżuruje codziennie w godz. 8.00-20.00. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr telefonu: +48 507 660 894.

Dodatkowo w najbliższą sobotę i niedzielę, w godzinach 10.00-18.00 działać będzie patrol wodny –  łódź motorowa z dwoma ratownikami.

W sytuacjach zagrożenia zawsze można skorzystać z numeru alarmowego 112 oraz numeru ratunkowego nad wodą 601 100 100.

Kąpieliska strzeżone od 25 czerwca

Sezon na obszarze Gdańska będzie trwał od 25 czerwca do 31 sierpnia. W tym czasie działać będzie sześć kąpielisk na terenie Gdańska: Orle, Sobieszewo, Stogi, Molo Brzeźno, Jelitkowo, Klipper Jelitkowo. Będą one strzeżone codziennie w godz. od 9.30 do 17.30. 

Docelowo kąpieliska zostaną uzupełnione o 500 m strzeżonej linii brzegowej jako miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Dzięki temu zwiększy się obszar chroniony przez ratowników w Jelitkowie, przy molo w Brzeźnie i na Stogach. Ratownicy będą również czuwali nad bezpieczeństwem plażowiczów przy Domu Zdrojowym w Brzeźnie oraz Gdańsku Świbnie.

W Gdańsku aż 10 Błękitnych Flag

Błękitna Flaga to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie nagród przyznawanych plażom, marinom i organizacjom zrównoważonej turystyki żeglarskiej. Ten symbol to duży prestiż, który przekłada się również na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów odpoczywających nad wodą. Jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania bezpieczeństwem, ekologią i infrastrukturą dla tego typu miejsc. W tym roku wyróżnienie trafi do 10 gdańskich obiektów, w tym do pięciu kąpielisk i czterech przystani.

Błękitne Flagi będą powiewały na kąpieliskach: Jelitkowo, Molo Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Natomiast wśród wyróżnionych przystani znalazły się: Marina Gdańsk, Tamka, Żabi Kruk oraz Sienna Grobla. Dodatkowo certyfikat otrzymał Jacht Generał Zaruski – flagowa jednostka miasta Gdańska, na której realizowany jest program edukacji morskiej i ekologicznej dla młodzieży.

Jędrzej Sieliwończyk
Print Friendly, PDF & Email