Trwają zapisy w ramach gdańskiego programu profilaktyki grypy, obejmującego szczepienia przeciwko tej chorobie pod hasłem „Zaszczep się przeciwko grypie, a będziesz cieszył się jesienią życia!”. Program skierowany jest do mieszkanek i mieszkańców Gdańska w wieku 65 lat i więcej, w szczególności o obniżonej odporności lub chorujących przewlekle. Szczepienia są bezpłatne.
Program realizowany jest nieprzerwanie od 2006 roku. W sezonie 2018/2019 zakontraktowane przez Miasto szczepienia zostały wykorzystane w stu procentach: zaszczepiono 3868 gdańszczanek i gdańszczan.
Od września do grudnia
Począwszy od 2017 roku grupą objętą programem są mieszkańcy Gdańska po 65. roku życia, ze wskazaniem lekarskim do szczepienia przeciw grypie.
W ramach programu, oprócz szczepień, prowadzona jest też edukacja w zakresie znaczenia szczepień ochronnych i zagrożeń wynikających z braku szczepienia oraz pod względem postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Szczepienia wykonywane są w okresie od września do początku grudnia w wybranych placówkach na terenie miasta.
14 lokalizacji, 10 realizatorów
Listę lokalizacji, w których możliwe jest bezpłatne wykonanie kwalifikacji lekarskiej i szczepienia przeciwko grypie w ramach programu finansowanego ze środków Miasta Gdańska, znaleźć można TUTAJ. Udostępniono tam też numery telefonów do przychodni, liczbę zaplanowanych w ramach umów z miastem szczepień oraz możliwościach dojazdu do placówek komunikacją miejską.
Gdańsk „Honorowym Ekspertem w zakresie profilaktyki grypy”
Przypomnijmy, że w tym roku Gdańsk został wyróżniony – trzeci raz z rzędu! – za miejski program profilaktyki grypy i otrzymał tytuł „Honorowego Eksperta w zakresie profilaktyki grypy”, przyznawany w ramach projektu „Samorządowy Lider Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy”. Wyróżnienie wręczono podczas tegorocznej XI debaty ekspertów FLU FORUM 2019, która odbyła się 10 września w Sali Kolumnowej Sejmu RP.
Gdańsk otrzymał wyróżnienie „w uznaniu zasług na rzecz szerzenia profilaktyki grypy oraz trud wkładany w realizację ważnych zadań z zakresu promocji ochrony zdrowia” – jak informują organizatorzy z „Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy”.