Gdańsk: Otwarcie Centrum Dolna Brama

Gdańsk: Otwarcie Centrum Dolna Brama
Mat. prasowe

W sobotę, 26 sierpnia o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Dolna Brama. W programie m.in. spacer po dzielnicy, wystawy artystyczne, warsztaty ogrodnicze, kulinarne czy malarskie, prezentacja Gdańskich Funduszy Społecznych oraz wieczorny koncert zespołu Remont Pomp z Grzegorzem Nawrockim i potańcówka. Wydarzenie jest bezpłatne.

Oficjalne otwarcie poprzedzone zostanie spacerem po okolicy z Opowiadaczami Historii. Rozpocznie się on o godz. 10.00. Liczba miejsc jest ograniczona, a zapisy możliwe są poprzez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem telefonu: 58 323 67 00.

Przy ul. Dolna Brama 8 mieścić się będzie Referat Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego, Centrum Informacji i Animacji Senioralnej oraz Centrum Weterana i Edukacji Patriotycznej. W przyszłości podejmowane będą działania mające na celu animację środowiska lokalnego i domów sąsiedzkich, prowadzone będą konsultacje społeczne, a część przestrzeni udostępniana będzie organizacjom pozarządowym.

Miejsce to ma być także narzędziem wspierającym gdańszczanki i gdańszczan w budowaniu tożsamości, silnych lokalnych społeczności, podejmowaniu aktywności społecznej i obywatelskiej, współdecydowaniu o przyszłości miasta czy przyjmowaniu świadomej odpowiedzialności za jakość relacji międzyludzkich w naszym mieście.

Nowa przestrzeń na mapie miasta

Przyszły kształt, sposób funkcjonowania i oferta Centrum Dolna Brama planowana jest od kilku lat. Powstanie Centrum poprzedzone zostało wieloma analizami, zarówno potrzeb gdańskiego sektora społecznego, jak i dobrych praktyk, w tym wizytami studyjnymi w podobnych przestrzeniach w Europie.

W związku z innowacyjnym charakterem Centrum Dolna Brama oraz chęcią współtworzenia przestrzeni z jej przyszłymi użytkownikami, będzie ono rozwijane stopniowo, w sposób zrównoważony i efektywny finansowo. Oferta, w pierwszych tygodniach funkcjonowania będzie obejmowała:

1. Bezpłatne użyczenie przestrzeni na realizację działań społecznych:

  • 3 sale warsztatowe z wyposażeniem do organizacji spotkań lub pracy cichej
  • 1 sala konferencyjna na 60 osób
  • 1 sala do pracy wspólnej, organizacji wydarzeń, warsztatów, spotkań
  • otwarta kuchnia i podwórko do odpoczynku, zajęć kulinarnych i ogrodniczych
  • przestrzeń do wypoczynku z mini biblioteczką

2. Centrum Informacji i Animacji Senioralnej

W Centrum pracować będzie Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów. Miejsce to stanowić będzie rolę punktu informacyjnego dla gdańskich seniorek i seniorów oraz koordynować miejskie działania dedykowane tej grupie mieszkanek i mieszkańców.

3. Centrum Weterana i Edukacji Patriotycznej

W Centrum Dolna Brama nowe siedziby znajdzie 12 gdańskich organizacji kombatanckich. Dzięki temu dotychczas zajmowane przez organizacje lokale wrócą do zasobu miejskiego, a współdzielenie biur w Centrum obniży koszty ich utrzymania. Wspólny adres to także ułatwienie w integracji środowisk kombatanckich czy wspólnym planowaniu obchodów rocznic, czy świąt.

Dolna Brama po remoncie

Położony przy ulicy Dolna Brama 8 budynek dawnego Zespołu Szkół Zawodowych Gdańskich Zakładów Elektronicznych „UNIMOR” wybudowany w latach 1890 – 1900, objęty jest nadzorem konserwatora zabytków. Zabytkowe wnętrza zostały wyremontowane z budżetu miasta za kwotę blisko 3 milionów złotych.

Zakres prac obejmował wymianę posadzki parteru i podłóg na piętrach, wymianę instalacji elektrycznej i sanitarnej, remont toalet, wbudowanie windy, wbudowanie systemu wentylacji, przebudowę systemu oddymiania, przebudowę pomieszczeń do nowych funkcji.

Kolejny etap prac objął wymianę stolarki okiennej, remont elewacji i ogrodzenia oraz zagospodarowanie dziedzińca. Budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością i specjalnymi potrzebami w zakresie dostępności. 

Print Friendly, PDF & Email