Elbląski UTWiON rozpoczął nowy rok

Fot. Mateusz Misztal

Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych zainaugurował dziś nowy rok akademicki. Na zajęcia zapisanych jest już ponad 200 słuchaczy, na których w ciągu najbliższych miesięcy czeka wiele zajęć. M.in. język angielski, aqua aerobic, rękodzieło artystyczne, zajęcia taneczne czy warsztaty malarskie.


KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

– Chciałabym życzyć państwu przede wszystkim dobrego samopoczucia i spełnienia tych swoich ambitnych zamierzeń w aktywności intelektualnej i ruchowej. Bo jesteśmy wszyscy na emeryturach, ale nie powinniśmy zapominać o tematycznym usprawnianiu swojego ciała, zarówno w sferze intelektualnej jak i fizycznej – zaznaczyła podczas inauguracji Iwona Orężak, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych.

– Bycie na każdej uroczystości inaugurującej rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku to dla mnie zaszczyt, tym bardziej, że moje włosy pokazują, że coraz bardziej zbliżam się do tego, żeby być może być aktywnym członkiem – mówił podczas uroczystości Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miasta. – Potraficie zainspirować, potraficie organizować, potraficie dostrzegać potrzebę tego, żeby w tym czasie, kiedy osoby które osiągnęły odpowiedni wiek, chciały zrealizować swoje marzenia teraz, kiedy wcześniej nie miały czasu. Teraz ten czas znajdują, a wy reagujecie na to, za co bardzo dziękuję – dodał.

– Wisława Szymborska, laureatka nagrody Nobla powiedziała: „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”. Są to niesamowicie mądre słowa, które trudno ująć w jakąś formułkę czy definicję, ale one się nadają do przypisania pewnych zjawisk, procesów, w których uczestniczymy, m.in. procesu poznawania czy pobierania wiedzy, Wisława Szymborska uczy nas tymi słowami skromności, uczy nas skromności także w osądach, bo sama wiedza to nie jest mądrość. Wiedza i sprawdzalność tej wiedzy i doświadczenie to dopiero może być mądrość – wskazał senator RP Jerzy Wcisła. – Uniwersytety trzeciego wieku to jest takie miejsce, w którym dochodzi do symbiozy wiedzy i doświadczenia i sprawdzalności tej wiedzy, którą nabywamy.

– Cieszę się, że państwo się rozwijacie i że w każdym wieku się rozwijacie – dodała poseł Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. – Żyjcie pełną piersią, spotykajcie się, bawcie się wspólnie, uczcie się wspólnie. Uniwersytety trzeciego wieku są naprawdę wspaniałym miejscem.

Kilka słów do słuchaczy UTWiON skierował także prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

– Z okazji inauguracji roku akademickiego 2023/24 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych proszę przyjąć moje serdeczne życzenia i gratulacje. Dzięki uniwersytetowi elbląscy seniorzy jak i osoby z niepełnosprawnościami mają miejsce, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania, a także zdobywać nową wiedzę i umiejętności – napisał w liście. Jego treść odczytał wiceprezydent, Michał Missan. – Zajęcia na uniwersytecie dają także możliwość nawiązania nowych kontaktów, motywują do dziania i skłaniają do większej aktywności.

Wykład inauguracyjny pt. Wisława Szymborska – 100-lecie urodzin” wygłosiła mgr Krystyna Sandecka. O część artystyczną zadbały z kolei panie z zespołu tanecznego „Fantastic” oraz z kabaretu „Ale Babki”.

Co w nowym roku?

Na słuchaczy czeka 14 sekcji, w tym: język angielski, aqua aerobic, gimnastyka rehabilitacyjna, pilates, rękodzieło artystyczne, zajęcia taneczne, warsztaty malarskie, tenis stołowy, kabaret, oraz sekcje: piosenki, relaksacyjna, historyczna, brydżowa i turystyczna (rowerowa, piesza).

W tym roku UTWiON – podobnie jak w minionym – liczył będzie ponad 200 słuchaczek i słuchaczy i więcej jest tych pierwszych. To właśnie panie chętniej zapisują się na zajęcia.

Nowością będzie kawiarenka internetowa i wspomniana wyżej gimnastyka.

Print Friendly, PDF & Email