Trwają Gdańskie Dni Seniora

Trwają Gdańskie Dni Seniora
Fot. cottonbro studio/pexels.com

1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, a w Gdańsku rozpoczynają się Gdańskie Dni Seniora 2023, które potrwają cały miesiąc. W ramach wydarzenia odbędą się m.in. na koncerty, konkursy, Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów oraz 33 inicjatywy zgłoszone przez samych seniorów w ramach jesiennej edycji Gdańskiego Funduszu Senioralnego.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Gdańsku jest świętowany przez cały miesiąc, dlatego w październiku Miasto przygotowało dla seniorów dziesiątki wydarzeń. – Chcemy inspirować gdańskich seniorów do działania. Zapewniamy przyjazne środowisko i bogaty program aktywności – mówi Gabriela Dudziak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów.

Ze względu na fakt, że ciągle pojawiają się nowe propozycje prosimy o sprawdzanie na bieżąco zakładki seniorzy na stronie internetowej miasta Gdańska.

Czego możemy spodziewać się w tym roku?

Po pierwsze – wydarzenia. Oto wybrane z nich:

 • Konkurs Aktywni Seniorzy 2023 (zgłoszenia do 6 października, szczegóły na stronie Regionalnego Centrum Wolontariatu), który ma na celu docenienie aktywności w kategoriach takich, jak aktywny senior czy aktywna seniorka
 • Koncert Weterana (8 października, ECS)
 • Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów (19 października MTG, organizowany przez Gdański Urząd Pracy)
 • XV Miejski Bal Seniora (19 października, Międzynarodowe Targi Gdańskie)
 • Gala Benefis Dojrzałości (31 października, Filharmonia Bałtycka)

Pełna lista wydarzeń dla gdańskich seniorów i seniorek znajduje się w załączeniu, a my przedstawimy kilka wybranych propozycji.

Weekend Seniora z kulturą

Już 1 października zapraszamy seniorki i seniorów na koncert pt. „Kiedyś to były melodie…” w Scenie Muzycznej GAK przy ul. Nowiny 2b, w wykonaniu trio muzyków: Marcin Pomykała – tenor z gitarą, Marek Górski – śpiew, gitara, Marcin Janek – saksofon, klarnet. W programie koncertu znajdą się światowe hity z repertuaru sławnych tenorów, w tym pieśni z repertuaru Jana Kiepury. Zaprezentowane zostaną także największe współczesne przeboje polskich wykonawców i kompozytorów, takich jak : Wasowski, Przybora, Komeda, Matuszkiewicz , Zaucha ,Wodecki i Rybiński. Usłyszymy również kilka popisowych utworów instrumentalnych. Po koncercie zapraszamy na kawę i ciastko.

Aktywni z wiekiem i Gdański Fundusz Senioralny

Bezpłatne zajęcia, warsztaty i spotkania edukacyjne w ramach Programu Aktywni z wiekiem, w 8 lokalizacjach Gdańska (m.in. Zaspa, Suchanino, Orunia Górna, Siedlce, Wyspa Sobieszewska, Chelm), a także w nowo otwartym Centrum Dolna Brama 8. W programie m.in. zajęcia artystyczne, rekreacyjne, sportowe, cyfrowe i profilaktyka zdrowia. Na zajęcia obowiązują zapisy.

Informacje na temat zajęć w ramach programu Aktywni z Wiekiem oraz inicjatyw senioralnych w ramach Gdańskiego Funduszu Senioralnego będą zamieszczane sukcesywnie na stronie miasta Gdańska www.gdansk.pl/seniorzy. Zachęcamy do sprawdzania nowych propozycji od 2 października 2023 r. Wiadomo, że wyłonione projekty dotyczą: 

 • integracji społecznej
 • współdziałania międzypokoleniowego
 • edukacji i rozwoju osobistego
 • kultury i sztuki
 • działania na rzecz społeczności lokalnej 
 • aktywności obywatelskiej.

Międzypokoleniowy Festyn Integracyjny

Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” w Gdańsku zaprasza 4 października w godzinach 12:00 – 15:00 na Międzypokoleniowy Festyn Integracyjny. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych seniorów wraz z rodzinami z okolic Stogów, Przeróbki, Krakowca – Górek Zachodnich, i nie tylko, do odwiedzenia ogrodu Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” przy ul. Hożej 4 w Gdańsku. Podczas Festynu zaplanowano m.in. występ Grupy Artystycznej Retro z premierowym spektaklem pt. „Grunt to rodzina”, zabawy przy muzyce z DJ FALA, warsztaty rękodzieła dla młodszych i starszych, trening fitness, stoiska informacyjne dla seniorów i ich rodzin, konkursy z nagrodami oraz poczęstunek. Wstęp wolny.

Zajęcia rehabilitacyjne na basenie

Gdański Ośrodek Sportu – Pływalnia Orunia, ul. Smoleńska 6/8 zaprasza na zajęcia rehabilitacyjne dla seniorów w piątek, 6 października. Ćwiczenia w wodzie są łagodne dla stawów, mięśni i kręgosłupa, a jednocześnie wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i oddechowy. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego trenera, nauczyciela W-F, który dostosuje ćwiczenia do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników. Zajęcia odbywają się w małej grupie do 15 uczestników, co sprzyja integracji i tworzeniu przyjaznej atmosfery. Zajęcia rehabilitacyjne dla seniorów na basenie to świetna okazja do poprawy zdrowia i nawiązania nowych znajomości. Aby się zapisać, zadzwoń pod numer +48 515-090-217 lub napisz na adres biuro@koloseumgdansk.pl.

Oferta Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Gdański Archipelag Kultury i Centrum Sztuki Łaźnia przygotowały z myślą o gdańskich seniorkach i seniorach ofertę kulturalno-artystyczną. Łaźnia przygotowała m.in. oprowadzania po wystawie TSAIBERNETYKA: transgeneracyjna sztuka cybernetyczna, w każdą każda niedzielę października. Środa z ceramiką – Warsztaty dla osób 60+ czy Rodzinny Spacer po Dolnym Mieście: Dwór Uphagena – Szpital – Hotel. Seniorzy mogą także korzystać z biletów do kina KinoPort w Nowym Porcie za cenę 10 złotych. KinoPort to małe kino studyjne z interesującym repertuarem.

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów po raz pierwszy odbył się w 2018 r. Jego organizatorem jest Gdański Urząd Pracy, który w ten sposób pragnie zachęcić dojrzałych mieszkańców Trójmiasta do szeroko rozumianej aktywności, zarówno zawodowej, społecznej i kulturalnej.

Wydarzenie od samego początku spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony seniorów. Jego pierwsza odsłona przyciągnęła do AMBEREXPO blisko 7 tys. osób poszukujących dla siebie atrakcyjnych ofert zatrudnienia, nowinek ze świata technologii oraz mody. Co roku nie brakuje również bezpłatnych badań medycznych i bogatej części rozrywkowej w tym pokazów, spotkań z gwiazdami i występów muzycznych. Podobnie będzie w 2023 r. Szczegóły na stronie internetowej organizatora

Dariusz Wołodźko
Print Friendly, PDF & Email