Elbląski UTWION rozpoczął nowy rok akademicki!

Fot. Mateusz Misztal

Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych zainaugurował dziś nowy rok akademicki. W Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu spotkali się słuchacze, wykładowcy i sympatycy uniwersytetu.

– Cieszę się, że po przerwie wakacyjnej i pandemicznej, możemy już spotkać się z państwem. To nie był łatwy rok dla nas wszystkich, było sporo absencji naszych słuchaczy, były przerwy w bezpośrednich kontaktach. Mimo wszystko uniwersytet działał, a zajęcia w różnych, dostosowanych do okoliczności formach, dalej się odbywały. Mam nadzieję, że ten rok będzie bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla nas wszystkich, szczególnie ze względów zdrowotnych, czego państwu i sobie życzę – podkreśliła na wstępie dzisiejszej uroczystości Iwona Orężak, prezes zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych. – Wśród naszych studentów są osoby, które wiernie towarzyszą nam od początku powstania uniwersytetu i za to bardzo im dziękuję. Są też młodsi stażem, to ci, z którymi spotykamy się i od kilku lat planujemy kolejne przedsięwzięcia. Jest też spora grupa nowych słuchaczy, którzy od tego roku rozpoczną swoją przygodę z naszym uniwersytetem i to ich szczególnie witam. Cieszę się, że dołączyliście do nas i mam nadzieję, że przez najbliższy rok wspólnie będziemy poznawać to, co nieznane, przypominać to, co odkryte i rozwijać być może uśpione gdzieś w nas zainteresowania i pasje – dodała.

– Jesteście państwo wyjątkową elbląską uczelnią, która od wielu lat działa na rzecz mieszkańców naszego miasta. Jestem dumny, że elbląscy seniorzy i osoby niepełnosprawne mają organizację, która ich wspiera, integruje, aktywizuje oraz rozwija pasje i zainteresowania – napisał w liście odczytanym przez v-ce prezydenta Janusza Nowaka prezydent Witold Wróblewski. – Udowadniają państwo, że działając wspólnie można pokonać wiele barier i poszerzać swoje horyzonty niezależnie od wieku i własnych słabości – dodał.

Wykład inauguracyjny pt. „Terapeutyczna rola książki” wygłosiła mgr Marlena Derlukiewicz, która przedstawiła najistotniejsze zalety czytania książek i to niezależnie od wieku czytelnika.

Co UTWiON przygotował na październik? Słuchacze uniwersytetu będą mogli m.in. wysłuchać wykładu płk Mariana Kozłowkiego pt. „Wszystko jest wojną – wojna mocarstw o dominacje”. Z kolei o wędrówkach ptaków opowie mgr Hanna Kruk, jak wygląda Afryka oczami pracownika UNICEF i jak skutecznie pomagać wyjaśni dr Agnieszka Podolecka, a dr inż. Jerzy Terlikowski zabierze słuchaczy do początków polskiej państwowości.

Poza wspomnianymi wykładami planowane są inne wydarzenia i zajęcia. Większość z nich rusza od 10 października.

Już w najbliższą sobotę (8.10) w Kadynach odbędzie się Piknik Europejski (zbiórka o godz. 10:00 przy Dębie Bieniowskiego w Kadynach – dojazd we własnym zakresie).

KLIKNIJ Z ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYDAREZNIA
Print Friendly, PDF & Email