Olsztynianie we wspólnej walce z chorobą

Olsztynianie we wspólnej walce z chorobą
Fot. mat. prasowe

Miało być 700, a przyszło prawie dwa razy tyle! Olsztynianie pokazali solidarność z mieszkanką miastamalutką Kingą Rydz, która choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni i potrzebuje najdroższego leku świata.

– Chcemy wesprzeć Kingę, pokazać że jesteśmy solidarni i nie pozostajemy obojętni gdy ktoś obok nas cierpi i potrzebuje naszej pomocy – mówi Iwona Godlewska, dyrektorka Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie, koordynatorka akcji – Ta akcja społeczna ma zwrócić uwagę naszych mieszkańców i wszystkich ludzi dobrej woli, by wpłacali pieniądze na leczenie dziewczynki.

We wtorek, 4.10. o godzinie 11:00 ponad 1200 osób otoczyło Jezioro Długie. W akcji uczestniczyły dzieci z olsztyńskich przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także wszyscy chętni mieszkańcy Olsztyna. Stojąc w długim łańcuchu olsztynianie przekazywali sobie z rąk do rąk wielkie pluszowe serce, które ostatecznie trafiło do rodziców Kingi na pamiątkę.

– Jesteśmy tutaj, by naładować to pluszowe serce dobrą energią i przekazać je Kindze, by wygrała tę najtrudniejszą w życiu walkę – mówiła Karolina z Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie.

Kinga Rydz ma 13 miesięcy, od wielu miesięcy jej rodzice zbierają pieniądze na najdroższy lek świata. Terapia genowa kosztuje 10 milionów złotych. I choć niedawno informację publiczną obiegła wiadomość, że terapia będzie refundowana to niestety Kinga nie kwalifikuje się do bezpłatnego leczenia. Warunkiem otrzymania terapii jest wiek poniżej 6. miesiąca, a także brak wcześniejszego leczenia. Kinia niedawno obchodziła roczk i otrzymuje lek refundowany w Polsce.

– Wciąż mamy szansę wyleczyć nasze dziecko. Lek można podać jeszcze teraz, dopóki waga Kingi nie przekroczy 13 kilogramów. Na razie waży 10, więc cały czas walczymy, nie poddajemy się i prosimy o pomoc – mówi Justyna, mama dziewczynki.

Aby pomóc Kindze wystarczy dokonać wpłaty na stronie Fundacji SiePomaga.

Do obejrzenia galeria zdjęć z tego wydarzenia.

Print Friendly, PDF & Email