Elbląg: Ruszyła budowa bloku operacyjnego w Szpitalu Miejskim

Fot. Mateusz Misztal

Na początku marca na terenie Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu rozpoczęły się prace dotyczące budowy bloku operacyjnego. Trwa także modernizacja oddziału chirurgii dziecięcej. W planach jest również modernizacja kolejnych, jednak termin rozpoczęcia prac uzależniony jest od sytuacji epidemicznej i ilości pacjentów w placówce.

– Niedawno podpisywane były umowy na budowę i bloku operacyjnego i modernizacji czterech oddziałów szpitala, które przejdą gruntowną przebudowę, jak również zostaną wyposażone w urządzenia niezbędne na każdym oddziale medycznym. Całość tej inwestycji to koszt około 52 milionów złotych, z czego 36 milionów to jest dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – przekazał prezydent Elbląga Witold Wróblewski. – Jest to potężna inwestycja. Szczególnie trudna, bo jak wiemy Szpital Miejski jest szpitalem covidowym i patrząc na rygory, obostrzenia i wszystkie związane z tym obowiązki musi pogodzić proces inwestycyjny, z zachowaniem też dla pracowników budowlanych odpowiednich warunków sanitarnych, z leczeniem tym codziennym (…) bo jeśli chodzi o pandemię, to sytuacja się pogarsza, co widać też i po naszym szpitalu, gdzie w zasadzie mamy wykorzystane te miejsca, które są przeznaczone na leczenie – dodał.

– Rozpoczęliśmy tę inwestycję z godnie z planem. Chcieliśmy wejść tu na budowę 1 marca i tak się stało. Prace odbywają się z godnie z przyjętym przez nasz komitet nadzorujący harmonogramem – podkreśla Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu. – Myślę że nie jest absolutnie zagrożona sprawa dotycząca budowy bloku operacyjnego, jednak na dzień dzisiejszy pewnym problemem są inwestycje związane z oddziałami (ich modernizacją – red.), ponieważ jesteśmy szpitalem przekształconym w szpital covidowy i w zasadzie na dzień dzisiejszy wszystkie łózka w szpitalu są pozajmowane. Wczoraj musieliśmy dostawić kolejne 10 łóżek, bo praktycznie rzecz biorąc nie mielibyśmy już wolnych łózek. I to może powodować pewne opóźnienia – zaznaczył.

Prace, które zostały rozpoczęte dotyczą przebudowy oddziału chirurgii dziecięcej. Ma on zostać wykonany do końca czerwca tego roku i – jak podkreślił dyrektor szpitala – termin ten nie jest na ten moment zagrożony. Jak dodał, inwestycje dotyczące remontu kolejnych oddziałów uzależnione są od ilości hospitalizowanych pacjentów.

– Samego bloku operacyjnego jeszcze nie widać, póki co są prowadzone prace ziemne, nie jest to więc jeszcze tak widoczne. Prace jednak postępują i w najbliższym czasie przystąpimy do budowy stanu surowego – przekazał Maciej Latecki, z-ca dyrektora ds. technicznych. – Jeśli chodzi o sprawy związane z modernizacją oddziałów, to tak jak przedmówcy zaznaczali, w tej chwili zaczęliśmy budowę jednego oddziału, czyli oddziału chirurgii dziecięcej. Są to w tej chwili prace na etapie demontażu, wyburzeń stanu istniejącego i stawiane są ściany działowe. Harmonogram zakłada wykonanie tego oddziału do końca czerwca tego roku i na dzień dzisiejszy żadnych problemów technicznych, które mogłyby wpłynąć na dotrzymanie terminu realizacji tego zadania nie ma.

Jak przekazał Rafał Sosna, który nadzoruje całą inwestycję, prowadzone na przyszłym oddziale chirurgii dziecięcej prace prowadzone są w ten sposób, że pracownicy budowlani nie muszą wchodzić na teren szpitala – wyodrębniono oddzielne wejście na teren remontowanej części.

Z kolei budowany blok operacyjny ma mieć powierzchnię całkowitą 4,5 tys. m². Koniec prac przy wspomnianej inwestycji planowany jest na koniec 2022 roku.

Print Friendly, PDF & Email