Czułość i nadzieja w pandemii

Czułość i nadzieja w pandemii
Fot. pixabay.com

Pandemia roku 2020 jest doświadczeniem pokoleniowym, które ukształtuje nasze wspomnienia, ale i światopogląd, już blisko rok mierzymy się z tym stanem. Biblioteka Gdynia organizuje trzecie spotkanie i warsztaty online z cyklu „Czytaj i działaj! Reportaż jest o tobie”. Tym razem poświęcone uczuciom towarzyszącym pandemii

„Izolacja, osamotnienie, poczucie uwięzienia. Konieczność zorganizowania miejsca do pracy zdalnej i pogodzenia całodziennej opieki nad dziećmi z pracą zawodową. Albo całkowity zawodowy przestój i problemy finansowe. Poczucie zagrożenia, ograniczone kontakty towarzyskie. Brak systemowej strategii walki z pandemią, chaos. Strach o najbliższych. Pandemia zdominowała nasze funkcjonowanie, a słowo >>koronawirus<< odmieniono już przez wszystkie przypadki” – czytamy na stronie wydarzenia.

– Jest to projekt wokół reportażu, w którym pokazujemy różne tendencje dotyczące tego, co się w reportażu dzieje. Pierwsza część cyklu była poświęcona katastrofie klimatycznej, eko-poetyce i ekologii. Druga – odpominaniu historii, czyli przemilczanym zjawiskom w historii Polski. Trzecia będzie o tym, jak się czujemy w obliczu zarazy i jak na to reaguje reportaż. Zaprosiliśmy na debatę reporterkę Magdalenę Kicińską, dziennikarza Błażeja Strzelczyka i psycholożkę Annę Zarzycką – mówi Hanna Łozowska, dziennikarka i specjalistka ds. marketingu i promocji literatury Biblioteki Gdynia.

W poprzednich spotkaniach online poświęconych reportażowi i wspomnianym zjawiskom gośćmi Biblioteki Gdynia były znane i cenione nie tylko przez fanów literatury non-fiction postacie, jak Katarzyna Boni, prof. Julia Fiedorczuk, Stanisław Łubieński, Mikołaj Grynberg, Wojciech Szot, Maria Buko i Magdalena Grzebałkowska.

Porozmawiajmy o czułości

Czułość, bliskość, szacunek w czasie pandemii – to tytuł debaty, która odbędzie się na żywo w piątek, 20 listopada o godzinie 18.00 na facebookowym profilu Biblioteki Gdynia. Uczestnikami będą:

  • Magdalena Kicińska – jest reporterką, redaktorką naczelną „Pisma. Magazynu Opinii”, publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. Absolwentka i wykładowczyni Polskiej Szkoły Reportażu, a także laureatka różnych nagród za swoją twórczość, jak książka „Pani Stefa”, za którą otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy.
  • Błażej Strzelczyk – to dziennikarz i autor wywiadów. Pracował w „Tygodniku Powszechnym” i „Gazecie Wyborczej”. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad oraz do nagrody MediaTory w kategorii „Prowokator”. Współautor (wraz z Piotrem Żyłką) dwóch książek rozmów z siostrą Małgorzatą Chmielewską.
  • Anna Zarzycka – jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. To certyfikowana psychoterapeutka Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii (European Association for Psychotherapy). Od 1999 roku jest związana z Laboratorium Psychoedukacji. Pracuje w nurcie psychodynamicznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną dorosłych, terapię par i terapię perinatalną (okołoporodową).

Spotkanie online poprowadzi Dagna Kurdwanowska – dziennikarka, autorka książek, specjalistka ds. komunikacji i marketingu, opiekunka rodzinna. Współpracowała m.in. z Twoim Stylem, Dziennikiem Polska/The Times oraz Przekrojem.

Fot. materiały prasowe

Goście debaty będą rozmawiać o tym, jak okazujemy sobie czułość, jak dbamy o najbliższych, podczas gdy wyrazem szacunku staje się trzymanie dystansu i niepodawanie ręki.

Jak przetrwać trudny czas w dobrym zdrowiu psychicznym? Jak prasa i reportaż reagują na pandemiczną rzeczywistość? Jak radzimy sobie z przytłoczeniem trudnymi wiadomościami? Gdzie szukamy wytchnienia? Czy wentyl bezpieczeństwa da się pogodzić z odpowiedzialnością za siebie i innych?

Każdy z nas będzie mógł posłuchać debaty, ale i każdy z nas może mieć na nią wpływ. Biblioteka Gdynia zaprasza do zostawiania komentarzy pod postem na swoim profilu FB i dzielenia się swoimi odczuciami towarzyszącymi pandemii. Co odebrało zagrożenie koronawirusem? Czego najbardziej brakuje w tej nowej rzeczywistości?

Czym jest dla nas stan pandemii na co dzień?

Internauci już dzielą się swoimi przemyśleniami, które będą wyjściem do debaty.

Dało poczucie lęku o bliskich. Bo widać to wyraźnie, że na rząd w tej kryzysowej sytuacji nie możemy, jako obywatele, liczyć. Respiratory widmo, szpital narodowy, ale tylko dla tych „zdrowszych” chorych, nieprzewidywalność decyzji, brak spójnej strategii

– pisze Jakub Chorodeński.

Odebrało mi poczucie bezpieczeństwa i jako takiej stabilizacji. Wprowadziło w moje życie chaos. Ale jest też przyczynkiem do buntu i rozwoju. Brakuje mi jasnych i klarownych wytycznych i informacji. Dezorganizacja życia społecznego, chaos informacyjny, niezgodność ustalanych zasad

– to głos Doroty Lińskiej-Złoch.

Czuję się tak, jakby była wojna. Ludzie patrzą na siebie jak na wroga. Wymijanie na odległość, coraz bardziej zauważalna agresja w sklepach i autobusach, w powietrzu unosząca się atmosfera gniewu i przygnębienia. Dysputy o tym, że zmienił się świat i nic nie będzie już takie samo. Do tego rosnące bezrobocie, lęk o przyszłość i zachwianie wiary w jakiekolwiek autorytety

– opowiada Beata Maćkowska.

Jak sobie z tym radzić?

Wydarzeniem towarzyszącym piątkowej debacie będą warsztaty radzenia sobie ze stresem, które odbędą się – także online – w sobotę, 21 listopada o godzinie 11.00 (zapisy na warsztaty: promocja@bibliotekagdynia.pl).
Będzie to kameralne, zamknięte spotkanie dla kilkunastu osób na platformie Zoom.

Przeprowadzi je Anna Wenta – psychoterapeutka i seksuolożka. Prowadzi gabinet psychoterapii i pomocy seksuologicznej on-line. Obecnie jest w trakcie trzyletniego szkolenia w nurcie krótkotrwałej intensywnej psychoterapii dynamicznej akredytowane przez IEDTA w Berlinie. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą, rodzicami i nauczycielami w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

W czasie warsztatów uczestnicy zajmą się uczuciami, zwłaszcza zaś towarzyszącemu nam nieustannie stresowi. Zapoznają się też z technikami pomagającymi w relaksacji, które można stosować na co dzień. Poznają sposoby powrotu do poczucia bezpieczeństwa, a także do uważności, skupienia energii na „tu i teraz” w tej szalonej rzeczywistości.

Przemysław Kozłowski / oprac. Red.
Print Friendly, PDF & Email