„Biała Sobota” w 28 ośrodkach w Polsce

„Biała Sobota” w 28 ośrodkach w Polsce
Fot. Pixabay

Z okazji zbliżającego się XX Światowego Dnia Walki z Rakiem w sobotę (1 lutego) w 28 ośrodkach onkologicznych w Polsce organizowana jest „Biała Sobota”. Wszystkie chętne osoby mogą skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych.

Nowotwory niezmiennie pozostają ważnym wyzwaniem zdrowia publicznego, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2017 roku w Polsce na nowotwory złośliwe zachorowało niemal 165 tys. osób.

Program białej soboty obejmuje:

  • badania przesiewowe i inne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów,
  • porady onkologiczne,
  • wykłady i pogadanki o profilaktyce, wczesnym rozpoznawaniu i możliwościach skutecznego leczenia nowotworów we wczesnych stopniach zaawansowania;
  • edukację na temat Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem (12sposobownazdrowie.pl).

Światowy Dzień Walki z Rakiem, który obchodzimy 4 lutego, jest doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka. Szczególnie zwracamy uwagę na groźny nałóg, jakim jest palenie tytoniu. Jak pokazują dane epidemiologiczne, jednym z najczęstszych czynników rakotwórczych nadal jest dym tytoniowy, którego potencjał działania na organizm porównywalny jest do metali ciężkich lub azbestu. W jednym papierosie znajduje się około 7 tysięcy różnych związków i cząstek chemicznych, z czego aż ponad 70 wykazuje silne działanie rakotwórcze. Leczenie uzależnienia od papierosów nie zawsze jest łatwym procesem, dlatego warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy, oferowanej przez specjalistów z Poradni Pomocy Palącym, działającej przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – nr telefonów: 801 108 108 lub 22 211 80 15, czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-21:00 oraz w sobotę, godz. 9:00-15:00.

Ministerstwo Zdrowia przypomina także, że możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych istnieje przez cały rok w ramach trzech programów badań przesiewowych:

  • wczesnego wykrywanie raka piersi – mammografia – dla kobiet w wieku 50-69 lat, wykonywana co 2 lata,
  • wczesnego wykrywania raka szyjki macicy – cytologia – dla kobiet w wieku 25-59 lat, wykonywana co trzy lata,
  • wczesnego wykrywania raka jelita grubego – kolonoskopia – dla kobiet i mężczyzn w wieku 55-64 lata, wykonywana co dziesięć lat.

Więcej informacji na stronie planujedlugiezycie.pl w zakładce „bezpłatne badania”.

Sprawdź, gdzie możesz wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w ramach Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi oraz w ramach Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email