Badali trzeźwość kierowców

Badali trzeźwość kierowców
Fot. Mateusz Misztal

Elbląscy policjanci wraz z przedstawicielami Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeprowadzili dziś (7 czerwca) działania profilaktyczne dotyczące przeciwdziałania nietrzeźwości na drogach. Policjanci przy ul. Nowowiejskiej badali trzeźwość kierujących pojazdy.

– To jest już kolejna taka nasza wspólna akcja badania trzeźwości kierowców w mieście. Robimy to od kilku lat, ja jestem na tej akcji trzeci raz w okresie roku, półtorej. To bardzo ważny aspekt, bo wiemy jakie skutki za kierownicą wywołuje alkohol i czym to grozi – mówi Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. – Rozdajemy gadżety, żeby był też element przyjemny dla kierowców, bo zatrzymanie przez policję często wiąże się ze stresem, dlatego staramy się ten stres rozładować naszymi gadżetami i ulotkami – dodaje.

Fot. Mateusz Misztal

Dzisiejsza akcja miała na celu przede wszystkim działania informacyjno-edukacyjne. Mundurowi przypominali kierującym jak ważne jest to, by po spożyciu alkoholu nie wsiadać za kierownicę.

– Działamy profilaktycznie. Zależy nam na tym, żeby w mediach rozniosła się informacja, że policja permanentnie, każdego dnia kontroluje trzeźwość kierujących. W zeszłym roku prawie 400 nietrzeźwych kierowców ujawnili policjanci Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. To jest 400 potencjalnych zabójców wyeliminowanych z ruchu drogowego i taka akcja jak dziś ma przede wszystkim uświadamiać jak złe skutki niesie za sobą prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu – mówi podkom. Wiktor Kaczmarek z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. – Obecnie mamy taki konstant jeśli chodzi o ilość nietrzeźwych kierowców. Jeszcze do niedawna, do zeszłego roku, mieliśmy taki trend, że zmniejszała się liczba sprawców wykroczeń, czyli kierowania w stanie po użyciu alkoholu, a zwiększała się liczba ujawnionych przestępców, czyli kierujących w stanie nietrzeźwości, a teraz ten trend się odwrócił. Mamy więcej sprawców, którzy są „wczorajsi”, którzy mają tego alkoholu mniej w wydychanym powietrzu.

Każdy z przebadanych dziś kierowców otrzymał ulotkę informacyjną, a także piłeczkę antystresową.

Kontrole również w długi weekend

Przed nami długi weekend. Przypadające jutro święto – Boże Ciało to dzień wolny od pracy. Wiele osób wydłuży więc sobie weekend poprzez urlop w piątek.

– To jest czas wzmożonej pracy policjantów. Funkcjonariusze będą nie tylko badać trzeźwość kierowców, ale także to, co jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, a więc prędkość. Teraz, kiedy aura sprzyja ujawniamy znaczne przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym, nawet o 50 km/h za co od razu zatrzymujemy prawo jazdy – zaznacza podkom. Wiktor Kaczmarek. – Młodzi ludzie nie mają też wyobraźni i to właśnie oni najczęściej są sprawcami tak znacznych przekroczeń prędkości – dodaje.

Print Friendly, PDF & Email