Załóż odblask

Załóż odblask
Fot. Adminstrator

Jesienią, ze względu na wcześniej zapadający zmrok i ciemne poranki, piesi są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo na drogach. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Elbląga Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego promuje bezpieczne zachowania na drodze oraz elementy odblaskowe, które zdecydowanie poprawiają widoczność pieszego na drodze po zmroku.

Odblaski mogą uratować życie!

Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, czy nawet życie pieszego.

Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Warto przestrzegać tego obowiązku nawet w obszarze zabudowanym, a odblaski nosić zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.

Jeśli chcesz być widoczny zapoznaj się z kilkoma poradami:

  1. Światła mijania świecą dość nisko – umieść opaskę odblaskową na kostce, a będziesz lepiej widoczny.
  2. Jeżdżąc na rowerze załóż kamizelkę lub szelkę odblaskową, ale nie zapominaj o swoim pojeździe. Najlepiej sprawdzą się nakładki na szprychy lub naklejki na rower.
  3. Sport to zdrowie dlatego każdy biegacz lub osoba uprawiająca nordic walking powinna zaopatrzyć się w sportową czapkę odblaskową lub sportową saszetkę LED.
  4. Jeśli twoje dziecko chodzi samo do szkoły wykorzystaj jego plecak i przyczep zawieszkę odblaskową. Doskonale sprawdzi się zawieszka twarda z certyfikatem bezpieczeństwa.
  5. Twój pies uwielbia wieczorne spacery? Zaopatrz go w obrożę odblaskową lub zawieszkę LED-ową. Samochód ominie psa i Ciebie.
  6. Jeśli Ty lub Twoje dziecko lubicie nowoczesne rozwiązania zaopatrz się w nakładkę na buty z diodami LED. Doskonale sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych.
  7. Pamiętaj o osobach starszych. Seniorzy nie zawsze mają dostęp do Internetu. Sprezentuj bliskiej osobie opaskę odblaskową na rzep, jest łatwa w użyciu i ma uniwersalne zastosowanie.
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email