W Elblągu powstanie nowe przedszkole i żłobek. Jest dofinansowanie z RFIL

W Elblągu powstanie nowe przedszkole i żłobek. Jest dofinansowanie z RFIL
Fot. Pixabay

Elbląg pozyskał środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kwota blisko 6 milionów złotych pozwoli w dużym stopniu sfinansować budowę nowego obiektu, w którym będzie się mieściło przedszkole i żłobek. Budynek przystosowany zostanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ma być oddany do użytku 1 września 2021 roku.

– Dotarł do nas już przelew w wysokości 5 875 926 złotych. Są to pieniądze, które zostały nam przyznane w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych i to dofinansowanie zdecydowaliśmy się przeznaczyć na budowę nowego przedszkola i żłobka w miejsce istniejącego przedszkola nr 18 przy ul. Mielczarskiego – mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. – Ten obiekt został zbudowany wiele lat temu i miał funkcjonować przez kilka do kilkunastu lat. Życie pokazało, że tak naprawdę do dzisiaj funkcjonuje i jego stan techniczny jest już bardzo nie dobry i prędzej czy później musielibyśmy się decydować albo na rozbiórkę tego przedszkola i postawienie na tym miejscu nowego, albo przeniesienie go – dodaje.

Jak wskazał Janusz Nowak miasto planowało nową lokalizację dla tego przedszkola, ale uzyskana kwota dofinansowania pozwala na postawienie nowego obiektu w miejscu istniejącego.

– Ten obiekt zostanie rozebrany a budowa nowego będzie obejmowała budynek przeznaczony na potrzeby sześciu oddziałów przedszkolnych po 25 osób w każdym oraz trzy oddziały żłobka po 20 dzieci w każdym – wylicza wiceprezydent.

W obiekcie będą się znajdowały m.in. pomieszczenia do gimnastyki, rytmiki, pomieszczenie dla psychologa, pedagoga, logopedy a także sala do zajęć sensorycznych, gabinety: socjoterapii terapii pedagogicznej, psychologa i logopedy. – Będzie też oczywiście wózkownia, szatnia dla dzieci, pralnia wraz z suszarnią, kuchnia, jadalnia i pomieszczenia socjalne – wskazuje Nowak.

Wokół budynku powstaną dwa place zabaw: dla dzieci przedszkolnych i dla dzieci uczęszczających do żłobka.

Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Budynek będzie nowoczesny, energooszczędny. Będzie wybudowany w tzw. systemie prefabrykowanym drewnianym. Będzie też charakteryzował się niskimi kosztami eksploatacji oraz – co ważne – ekologicznym mikroklimatem panującym wewnątrz. Chcemy także wyposażyć ten obiekt w fotowoltaikę albo w inne nowoczesne źródła pozyskania energii cieplnej – zaznacza wiceprezydent.

Miasto szacuje, że dzięki temu (zarówno wykorzystanym do budowy materiałom jak i panelom fotowoltaicznym) uda się zaoszczędzić około 40% kosztów energii.

Obiekt zostanie sfinansowany z pozyskanych środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto będzie także aplikowało o środki z resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (tzw. „Maluch+”) i ze względu na planowane otwarcie 3 oddziałów żłobkowych po 20 osób UM będzie chciał pozyskać kwotę 1 800 000 złotych. Pozostałe 3-4 miliony to będą środki własne miasta.

– W tej chwili jesteśmy na etapie ukończenia programu funkcjonowania użytkowego, który pozwoli nam na ogłoszenie przetargu w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Chcemy, aby ten obiekt został oddany do eksploatacji od 1 września przyszłego roku – mówi Janusz Nowak.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email