„Służba ponad własne interesy”. Rotary Club Elbląg ma już 5 lat

Fot. Mateusz Misztal

Wczoraj Rotary Club Elbląg Centrum obchodził swoje piąte urodziny. Nie brakowało życzeń, podziękowań i apeli o dalsze tak owocne działania organizacji.

Wśród gości było wiele organizacji i osób współpracujących na co dzień z elbląskimi „Rotariankami”. Wczorajsze urodziny w Hotelu Elbląg były też okazją do podsumowań tego, co przez ostanie pięć lat udało się zrobić. A trzeba przyznać, że zorganizowanych akcji było wiele.

Jednym z cyklicznie organizowanych wydarzeń są Mikołajki. W ciągu ostatnich czterech lat dzieciom z niepełnosprawnościami i podopiecznym DPS „Niezapominajka” udało się przekazać 1238 paczek ze słodkościami. Mino że finał akcji wypada na początku grudnia, to przygotowania do niej trwają już od połowy października. Wtedy to rozpoczyna się akcja zbierania słodyczy w szkołach, przedszkolach, a nawet w restauracjach, które w ostatnim czasie również włączyły się do akcji.

W ubiegłym roku „Rotarianki” przygotowały też niespodzianki dla dzieci z domu dziecka we Fromborku. Poprosiły dzieci, by napisały listy do świętego Mikołaja. Była oznaczona kwota w jakiej mogą zawrzeć te prezenty (było to 100 złotych). – Dzieci były bardzo szczęśliwe, ponieważ dostały rzeczy o których marzyły. Olbrzymią satysfakcją było obserwowanie ich radości podczas rozpakowywania prezentów – wspomina Ilona Nowacka z Rotary Club Elbląg Centrum.

Kolejną z akcji była ta zachęcająca dzieci do higieny jamy ustnej. Przedszkolaki dostały zestawy do mycia zębów z krótkimi i zabawnymi instrukcjami mówiącymi jak dbać o zdrowie zębów, a także kalendarzami, w których mogły zaznaczać kiedy były myte zęby. Do dzieci trafiło 2500 pakietów.

W ciągu tych pięciu lat zorganizowano także czytanie dzieciom w szpitalach i przedszkolach. Akcją było objętych ok. 250 dzieci.

Organizowanym rok rocznie wydarzeniem jest Dzień Babci i Dziadka w DPS „Niezapominajka”. Dzieci z elbląskich przedszkoli przygotowują kartki z życzeniami, które później wręczane są seniorom. Akcja niesie wiele radości tworzącym kartki przedszkolakom, a także obdarowanym podopiecznym DPS. Jest to także okazja do spotkania i wymiany międzypokoleniowych doświadczeń.

Wraz z elbląskim nadleśnictwem zorganizowano także wydarzenie pod nazwą „Akcja – segregacja” w ramach którego posprzątano i posegregowano śmieci, które niestety elblążanie pozostawiają po sobie w Bażantarni. W akcję włączyło się wiele osób.

– To było bardzo satysfakcjonujące pięć lat. Robimy wszystko z wielką radością, z przekonaniem, że robimy coś dobrego. Wkładamy w to całe serce, czasami też przedkładamy nasze rodziny nad to, co robimy – mówi Justyna Rudnicka, prezes Rotary Club Elbląg Centrum. – Mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej, jesteśmy zmotywowane do działania i staramy się wykonywać motto Rotary „Service Above Self” (z ang. służba ponad własne interesy – red.). Mamy kolejne pomysły, część z nich w tym roku pokrzyżowała nam pandemia, póki co nie chciałabym o nich mówić, mam nadzieję, że uda się je zrealizować, gdy tylko będzie to możliwe – dodaje. Pytana o to, czego życzyć na kolejne lata odpowiada krótko – wytrwałości.

W sumie Rotary Club Elbląg Centrum przekazał do tej pory darowizny na łączną kwotę 154 523 zł. Obecnie elbląski klub składa się z 17 kobiet.

Wczorajsze urodziny uświetnił występ zespołu „Szalone” i „Szalone Małolaty” ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz.

Piątkowe spotkanie było też okazją do pomagania. W trakcie urodzinowej kolacji podczas licytacji panie z Rotary Club Elbląg Centrum zebrały 10 000 zł na leczenie dla Ani z Elbląga.

| KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE BY OBEJRZEĆ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA |
Print Friendly, PDF & Email