Poznań: Urządzenia do dezynfekcji rąk w autobusach i tramwajach

Poznań: Urządzenia do dezynfekcji rąk w autobusach i tramwajach

Do połowy czerwca MPK Poznań ma otrzymać wszystkie zamówione dezynfektory – bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk. Pierwsze takie automaty zainstalowano już w kilku pojazdach, docelowo – zostaną zamontowane we wszystkich tramwajach i autobusach.

W związku z luzowaniem obostrzeń w przemieszczaniu się, które były wprowadzane wraz z rozwojem pandemii koronawirusa, MPK Poznań – w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie pasażerów – zamówiło 635 dezynfektorów, czyli automatycznych, bezdotykowych urządzeń do dezynfekcji rąk. Zostaną one zamontowane do poręczy znajdujących się przy drugich drzwiach we wszystkich autobusach oraz tramwajach Siemens. W pozostałych tramwajach – ze względów konstrukcyjnych – dezynfektory rozmieszczone będą w strefie drugich i trzecich drzwi, natomiast w tramwajach Moderus Beta w części niskopodłogowej.

Dezynfektory wyposażone są w czujniki. Żeby z nich skorzystać wystarczy podłożyć pod nie ręce – wtedy rozpylona zostanie substancja dezynfekująca. Dzięki szybkiej reakcji na podłożenie rąk, skorzystanie z urządzeń nie będzie tamować ruchu osób wsiadających i wysiadających z pojazdu.

Pełny zbiornik o pojemności 1,5 litra ma zapewnić co najmniej 4 tysiące dawek preparatu.

Pierwsze dezynfektory dotarły już do MPK Poznań – są montowane w tramwajach Moderus Gamma. W miarę dostaw, kolejne urządzenia będą sukcesywnie instalowane we wszystkich pojazdach.

Fot. MPK Poznań
Źródło: UM Poznań