Olsztyn: Trzymaj się a dojedziesz bezpiecznie

Olsztyn: Trzymaj się a dojedziesz bezpiecznie
Fot. Rafał Sułek

W związku z powtarzającymi się przypadkami upadków pasażerów w autobusach i tramwajach, Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie razem z Komendą Miejską Policji w Olsztynie, apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i rozsądku podczas podróżowania środkami komunikacji miejskiej.

Regulamin podróżnych mówi wyraźnie, że pasażerowie podczas jazdy mają obowiązek trzymać się poręczy lub uchwytów co zdecydowanie wpłynie na ich bezpieczeństwo np. w razie nagłego hamowania.

Akcja „Trzymaj się! Dojedziesz bezpiecznie” ma przypomnieć pasażerom, że zgodnie z regulaminem, w trakcie jazdy mają oni obowiązek trzymać się poręczy lub uchwytów, a w przypadku, gdy w pojeździe są wolne miejsca siedzące, powinni z nich skorzystać. W trosce o własne bezpieczeństwo wspólna akcja olsztyńskiego ZDZiT-u oraz Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie ma przypomnieć, że za bezpieczną podróż środkami komunikacji miejskiej odpowiedzialni są również pasażerowie.

W 2019 roku odnotowano ponad 80 upadków pasażerów podczas jazdy autobusem bądź tramwajem oraz 14 wypadków z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej, w wyniku których 30 osób zostało lekko rannych, dwie osoby odniosły ciężkie obrażenia, a jedna poniosła śmierć. Dla porównania według policyjnych danych, w 2017 roku doszło do jedenastu wypadków z udziałem osób korzystających z komunikacji miejskiej, w których dwie osoby zostały ciężko ranne. Z kolei w 2018 roku policjanci odnotowali czternaście wypadków, w których pięć osób odniosło poważne obrażenia.

Materiały prasowe.

Od 6 lutego 2020 roku, ponownie w pojazdach publicznego transportu zbiorowego, którego organizatorem jest olsztyński ZDZiT, będzie można usłyszeć dwa komunikaty głosowe: „Trzymaj się uchwytów i poręczy. Dojedziesz bezpiecznie” oraz „Pamiętaj. Prowadzący pojazd może być zmuszony do gwałtownego hamowania. Trzymaj się uchwytów i poręczy”. Na przystankach zostaną także umieszczone specjalne plakaty.

W ostatnich latach, Olsztyn przeżywa ekspansję publicznego transportu zbiorowego. W ciągu roku pojazdy komunikacji miejskiej (autobusy i tramwaje) wykonują ponad 9 mln km. To aż o 1,5 mln km więcej niż jeszcze pięć lat temu. Średnio w dniu roboczym komunikacja miejska, której organizatorem jest ZDZiT w Olsztynie, odnotowuje ponad 130 tys. przejazdów pasażerów (ilość wejść i wyjść do pojazdów). O skali najlepiej świadczy fakt, że tylko w 2019 roku przewiezionych zostało ponad 43,5 mln osób, podczas gdy nieco ponad sześć lat temu, z komunikacji korzystało około 30 mln osób.

Akcję „Trzymaj się! Dojedziesz bezpiecznie” wspiera Urząd Miasta Olsztyna oraz operatorzy realizujący przewozy w olsztyńskim transporcie zbiorowym: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie i konsorcjum Meteor/IREX-3.

Print Friendly, PDF & Email